Vybrané slová po „r“ majú jednu záludnosť. A tou je rozlišovanie, ako alebo kedy píšeme kryštál a krištáľ. Pre nás, dospelých, to už nemusí byť až taká záhada, ale pre školáčikov to môže byť niekedy poriadna hádanka.
Mať v tom jasno preto určite nie je na škodu. Ako pomôcku som vytvorila jednoduchú myšlienkovú mapu i kartičky.
Mapu si môžete stiahnuť aj v pdf formáte: kryštál vs krištáľ
Kľúčovými slovami pre rozlíšenie oboch výrazov sú TVAR a PRIEHĽADNOSŤ.
Pokiaľ vychádzame z tvaru, budeme slovo písať vždy s ypsilonom. To je napríklad kryštálový cukor, kryštáliky ľadu alebo cukru.
Je to preto, že kryštál je definovaný ako teleso s pravidelnou štruktúrou. Z toho je odvodená napríklad aj kryštalická mriežka. Rovnako to zahŕňa proces kryštalizácie. V prenesenom význame môže ísť tiež o vyhranenie či dozrievanie osobnosti, názorov, myšlienok i plánov…
Takže kryštál ako teleso je vždy s „tvrdým y“.
Ale pozor. Ak budeme mať na mysli konkrétny minerál, čiže bezfarebnú odrodu kremeňa, už pôjde o krištáľ.
Top spojením je potom kryštál krištáľu. Snáď vás to nevystrašilo, či nezamotalo hlávky:). Mne zo začiatku trochu aj áno.
Keď budeme toto slovo skúmať z pohľadu priehľadnosti, priezračnosti alebo čistoty, vyjde nám z toho niečo krištáľové. Voda. Vzduch. Zvuk.
Rovnako s mäkkým „i“ napíšeme tiež všetko, čo sa v tejto súvislosti týka skla. Krištáľová váza, pohár, luster. A aj krištáliky z lampy či náhrdelníka budú na tom tak isto, lebo ide o bezfarebné sklo, umelecké alebo dekoračné. (Pre istotu ešte raz upozorňujem, že kryštáliky cukru, ľadu a soli do tejto kategórie nespadajú – pri nich je podstatná štruktúra, čiže ich tvar.)
A teraz sľúbená názorná pomôcka.
Pre lepšie precvičenie, pochopenie i zapamätanie dávam k dispozícii aj trojzložkové karty. Nech sa páči náhľad.
Aby som sa neopakovala, len v skratke zhrniem. To, že sú karty 3-zložkové znamená, že po nastrihaní získate obrázok spojený so slovom, potom samostatný obrázok a sólo kartičku len so slovom. Môžete ich zalaminovať alebo len vytlačiť na tvrdší papier.
V prvom kole pracujeme s kartičkou, ktorá obsahuje obrázok i slovo. Keď sa dieťa s výrazmi dostatočne skamaráti, prejdeme k druhej časti.
Dieťa si vyloží obrázkové kartičky a najprv len priraďuje text. Potom popis odložíme nabok a obrázky skúsi pomenovať, slovom alebo písmom. Následne si pomocou kartičiek so slovami svoju prácu skontroluje.
Pre inšpiráciu môžete nakuknúť do článku o vybraných slovách po „b“ a „m“, je tam viac informácií, ako s nimi pracovať.
Celý súbor obsahuje 14 výrazov na 7 stranách. Stiahnuť si ho môžete tu: kartičky R 3 zložkové
Koho by to z nejakého dôvodu zaujímalo hlbšie, resp. si to potrebuje ešte viac precvičiť, môže siahnuť po rozšírenej verzii kartičiek.
Ide o ďalšie výrazy či spojenia, s ktorými sa môžete stretnúť pri používaní slov krištáľ alebo kryštál.
Obsahuje dodatočných 8 párov kartičiek. Hoci to už môže pôsobiť ako hranie so slovíčkami, ak už rozumieme podstate oboch výrazov (napr. tvar verzus kvalita), malo by to byť vcelku pochopiteľné:).
Súbor si môžete stiahnuť ako pdf: kartičky_R_3_zložkové_doplnené
A ešte dovetok. Kryštál s ypsilonom sa vždy vyslovuje aj píše „tvrdo“ a krištáľ, ktorý je s mäkkým „i“ bude zmäkčený ešte aj mäkčeňom.
Všetko dobré všetkým:)
Zdroj: Fotografie marmarošských diamantov a informácie o nich som čerpala zo stránky NP Poloniny. Pravopis slov kryštál a krištáľ som si overovala aj cez slovníky Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV.
Titulná fotografia: Pixabay