Ako jednoducho vyrobiť krásne kvety z papiera

V rámci jarných tvorivých dielničiek sme s deckami vyrábali parádne papierové kvetiny. Veľmi sa im to páčilo – vzhľadom na jednoduchosť to má veľký efekt, ale aj postup je pre deti zaujímavý…

Potrebný materiál:

  • papierové utierky (sú vhodnejšie ako klasická vreckovka)
  • nožnice
  • kvetinársky drôt (predajú vám v kvetinárstve, ak by ste nezohnali, dá sa nahradiť niťou a pod.)
  • akvarelové fixky (prípadne obyčajné)
  • rozprašovače
  • potravinárske farbivo (aspoň červenú a modrú, kúpite v drogérii)
  • silice (éterické oleje) podľa dostupnosti – napr. ylang ylang, geránium…
  • trochu alkoholu (môže byť alpa)
  • voda
  • noviny, tácka alebo obrus

Pokiaľ budete kvety robiť s deťmi, viac sa mi osvedčilo na ich výrobu použiť papierové utierky. Dajú sa buď kúpiť ako balíček, v ktorom sú v jednotlivých hárkoch alebo môžete použiť klasickú rolku.

Ich výhodou je, že sú hrubšie. Deťom sa budú jednotlivé vrstvy lepšie oddeľovať (pri rozdeľovaní klasickej papierovej vreckovky vzniknú veľmi tenké časti, ktoré sa ľahko trhajú).

Na jeden kvet potrebujete 4 až 5 vrstiev v tvare obdĺžnika.

Nám stačilo prestrihnúť hárky na polovicu. V prípade rolky si odtrhnite jeden diel, preložte ho po výške a potom prestrihnite, aby ste získali dve časti.

Vrstvy si uložíme na seba a začneme skladať ako harmoniku.

Poskladané utierky v strede preložíme.

Spevníme drôtikom, ktorý bude zároveň slúžiť ako stonka. Spodný koniec odporúčam zahnúť, aby nebol ostrý.

Nasleduje farbenie. Akvarelové fixky sú asi najlepšie, pretože sa potom pekne rozpíjajú. Samozrejme, každé dieťa si môže pomaľovať toľko, koľko vláde. Červené konce, ktoré vidíte na obrázku, budú tvoriť vrchnú, čiže najviac viditeľnú časť kvetiny.

Po vyfarbení si budúci kvietok roztvoríme ako vejár. Na obrázku vidno vrstvy, ktoré budeme postupne oddeľovať smerom dohora.

Dvíhame vrstvu za vrstvou…

Až kým nevytvarujeme kvetinku.

Teraz máme viac možností. Čerstvo rozvitý kvet môžeme postriekať len čistou vodou, čo spôsobí, že sa farby rozpijú. Množstvo prispôsobujeme požadovanému výsledku.

Vylepšením, ktoré sa deťom bude určite páčiť, je do ďalšieho rozprašovača s vodou pridať farbivo. Bude to mať vau efekt:). Na obrázku nižšie sme použili na modro sfarbenú vodu.

Poznámka: Počítajte s tým, že sa zafarbí aj časť vecí naokolo, preto radšej stôl obložte novinami:).

Ak budete používať aj zafarbenú vodu, v prvom kroku kvetinu čistou vodou len jemne pokropte, aby jej zas po pridaní farebnej tekutiny nebolo moc veľa a servítka sa nerozmočila.

Čerešničkou na torte je záverečný strek domácky vyrobeným „parfumom“, čo spôsobí, že kvietok bude aj voňať. Ten vznikne, keď zmiešame 1 diel alpy, 1 až 2 diely vody a k tomu niekoľko kvapiek éterického oleja – podľa objemu rozprašovača (vhodný je taký, ktorý sa pomalšie odparuje – jazmín, ruža alebo palmarosa, ylang, gerániou, trošu fenikla…).

Ak vás zaujíma alchýmia voňavej vodičky, viac informácií nájdete v článku o tom, ako sme robili repelent.

Pozor na množstvo vône, aby deti neboleli hlávky. U menších detí aj na smer striekania (aby to nešlo do očí…). My sme si dohodli jeden strek.

S deťmi sme si prešli postup pri prvej kvetine a potom už pracovali samostatne. Aktivita je vhodná pre vekovú skupinu 4+. Mladší môžu tiež zvládnuť niektoré kroky, no napríklad pri skladaní harmoniky budú asi ešte potrebovať pomoc.

Kvietok bude parádnym vlastnoručne vyrobeným darčekom – buď samostatne alebo ako kytička. Aktivita je vhodná napríklad aj ku Dňu matiek, k Valentínovi, k narodeninám niekoho blízkeho alebo len tak, pre radosť či na skrášlenie priestoru…

Krásne tvorivé chvíle…:)

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *