Šumivá soľ do kúpeľa

Hľadáte inšpiráciu na darček, ktorý by bol krásny, voňavý i praktický? K tomu dosť jednoduchý na to, aby jeho výrobu zvládli aj deti? Šumivá soľ do kúpeľa bude potom presne to pravé.

V našej školičke sme si v rámci tvorenia vybrali jeho valentínsku variáciu, čiže do ružova sfarbenú šumienku na kúpanie:). Ale v závislosti od príležitosti existuje mnoho ďalších možností – môžete si vyrobiť šmolkovú, vianočnú, levanduľovú a podobne.

Recept je nenáročný, s asistenciou dospelého ho zvládnu deti približne od 4 rokov.

Suroviny na výrobu šumivej soli do kúpeľa (na cca 1 stredný zavárací pohár):

  • 1 pohárik/kelímok sóda bikarbóna (kuchynská alebo na kozmetické účely)
  • 1/2 až 1 pohárik/kelímok soľ (epsomská, himalájska, morská – podľa dostupnosti)
  • 1/2 pohárika/kelímka kyselina citrónová (ideálne kozmetická, ale môže byť i bežná z obchodu)
  • 1 až 2 lyžice obľúbený olej vhodný na pokožku (kokosový, marhuľový…)
  • 1 lyžica jemný kukuričný škrob (nepovinné, môže sa vynechať)
  • cca 5 až 7 kvapiek esenciálny olej (levanduľa, ruža, mandarínka…)
  • farbivo (potravinárske – je sypké, treba rozrobiť s olejom alebo troškou vody / alebo tekuté farbivo do kozmetiky) = množstvo podľa želanej intenzity
  • sklený pohár s uzáverom
  • motúz, visačka či iná dekorácia

Poznámka: Na začiatok odporúčam, aby ste si vyrobili skúšobné množstvo a najprv zistili, nakoľko vám bude soľ vyhovovať. Pre tieto účely ako najjednoduchšia odmerka poslúži kelímok z bežne dostupnej sódy bikarbóny (100g). Plný kelímok môžete považovať za pohárik – tj. naplníte ho po vrch sódou, soli a kyseliny citrónovej dáte polovicu jeho objemu.

Z takéhoto množstva vám vyjde približne jeden stredne veľký zaváraninový pohár.

Postup:

Do misky (veľkosť podľa množstva, ktoré idete robiť) postupne nasypeme 2 diely sódy, 1 diel soli a 1 diel kyseliny citrónovej (tj. pomer je 2:1:1). Premiešame. Ak sú v sóde hrudky, rozdrvíme. Lyžicou pridáme kukuričný škrob.

Ďalej nasleduje olej – najprv nakvapkáme jednu lyžicu, potom podľa potreby ďalšiu. Buď si roztopíme kokosový alebo, ak nemáte k dispozícii nejaký kozmetický, pokojne použite detský resp. panenský olivový olej.

K oleju môžeme pridať niekoľko kvapiek farbiva. Pokiaľ ho budete rozrábať s trochou vody, dávkujte pomaly, pretože kyselina citrónová môže s ňou reagovať a nechceme, aby nám vyšumela ešte pred kúpaním:).

Pokiaľ by ste sa chceli farbivu vyhnúť, ružový odtieň môžete dosiahnuť aj použitím jemne mletej himalájskej soli.

Voňavou bodkou budú esenciálne oleje (pozor, nie tzv. vonné oleje, ktoré sú syntetické). Ak s nimi nemáte skúsenosť, je lepšie byť opatrný (zvlášť pri deťoch). Niektoré môžu byť v kontakte s pokožkou dráždivé. Zvoľte radšej univerzálnu levanduľovú silicu, prípadne mandarínkovú esenciu. Menej je viac, dávkujte postupne. Kto by chcel trochu investovať, resp. vie prírodný olejček použiť aj na iné účely, môže zvoliť i drahšiu, ale nádherne voňajúcu ružu damascénsku.

Všetko spolu dobre premiešame.

Ak sa po stlačení zmesi v dlani tvoria malé hrudky, je to v poriadku.

Hotovú soľ môžete nechať niekoľko hodín preschnúť a potom presypať do pohára (ale nemusíte = oprava, rozhodne áno, lebo inak celá zmes môže navlhnúť a stuhnúť).

Tip na vylepšenie receptu:

Aby sa predišlo tomu, že kyselina citrónová vyšumí alebo sa zníži je šumiaca schopnosť kvôli tekutým zložkám, je možné ju pridať až dodatočne – potom, ako celá zmes preschne (napr. cez noc).

V rámci dekorácie môžete použiť aj lupienky kvetov (ruža, levanduľa a pod.). Bude to vyzerať pekne, len už to nie je veľmi praktické – treba myslieť na to, že po kúpeli ich treba z vane aj odstrániť:).

Soľ dávkujte po lyžiciach – približne 3 až 5 lyžíc by malo byť dostatočné množstvo. Pri prvom použití začnite radšej s menším počtom.

Zábavnou časťou, najmä pre deti, je to, že soľ po nasypaní do vody chvíľu šumí. Okrem toho má aj detoxikačné a ošetrujúce účinky na pokožku. Lenivci ocenia, že sa po kúpeli nemusia krémovať, pretože olej obsiahnutý v zmesi vytvorí na pokožke súvislú vrstvu.

Pre úplnosť ešte upozorním na riziko pošmyknutia – vaňa môže zostať klzká kvôli oleju (záleží od množstva a zvoleného druhu), ktorý soľ obsahuje.

Alternatívou je možnosť olejovú zložku úplne vynechať (okrem esenciálneho oleja) a nechať ju len ako sypkú zmes.

Podobný recept je i na výrobu tzv. kúpeľových bômb. Aj tie sme už s deťmi vyrábali, ale soľ sa mi zdá jednoduchšia. Vždy sa podarí, lebo na nej nie je čo pokaziť. V prípade bômb je to trochu alchýmia a vyžadujú si i trochu viac zručnosti pri ich tvarovaní.

Nech sa vám vydarí a majte krásne dni:).

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *