Na túto tému som sa veľmi tešila a verím, že urobí radosť všetkým milovníkom našich operencov. Nie som žiadny ornitológ, ale pretože nám po dvore a záhrade furt hopkajú či poletujú rôzne stvorenia so zobáčikom, pomenovať ich len slovom „vtáčik“ by bolo veru málo…
Poznámka: V článku okrem iného nájdete trojzložkové kartičky so sťahovavými i stálymi vtákmi a pexeso s anglickými názvami…
Postupne sme prišli na to, že ku nám chodia na návštevu napríklad sýkorky veľké i belasé, roztomilé guľôčky mlynárky dlhvosté, žlny i ďatle, škorce, sojky, strnádky, červienky, pinky a najnovšie sa v týchto sychravých dňoch v pravidelných intervaloch objavuje aj letka čížičkov…:)
Prepadovka:) Toto bolo rýchle foto, ktoré zachytáva nenásytných stehlíkov čížavých v akcii na našom okne…:) V partii ich je niekedy aj viac ako 15. Čížik je drobné vtáčatko, nevyhýba sa ani pobytu na zemi a zdá sa byť menej plaché ako sýkorka (podozrievam ho však, že má asi horší zrak, keď ma za tým oknom nevidí:)…
Ak si pod týmito názvami viete predstaviť len veľmi málo, nezúfajte. Moje znalosti ešte prednedávnom tiež zahŕňali iba sýkorku, lastovičku, sojku a podobne. Čiže vtákov, ktorých poznajú aj malé deti.
Kto by to chcel zmeniť a pritom sa niečo nové dozvedieť – samozrejme, k tomu sa zahrať so svojimi deťmi a zažiť nejaké to vtáčie „dobrodružstvo“, nech sa páči, pokračujte ďalej. Sú tu odkazy na zaujímavé stránky, trojzložkové kartičky a pexeso s anglickými názvami…
Pinka na jar:)
Skvelé popisy, ilustrácie i zvukové ukážky ponúka stránka Na túru s NATUROU. Na tomto linku nájdete všetky vtáky: https://snaturou2000.sk/zivocichy
Okrem toho je informačným štandardom Wikipedia, ktorá takisto obsahuje základné poznatky vrátane vzoriek štebotania:) Stačí zadať názov vtáčaťa.
Zaujímavý projekt je Spevavce tatranské. Na stránke môžete nájsť informácie o tatranských operencoch. Link na stránku: http://www.spevavce.sk/o-projekte/
Pekný príspevok o vtáčikoch, ktoré chodia v zime do kŕmidla prináša Národný park Veľká Fatra. Okrem fotografií sa tu dá prejsť aj na webkameru. Viac info nájdete tu: http://npvelkafatra.sopsr.sk/co-nam-lieta-na-krmitka/
A myslím, že viacerí študenti (nielen 5. ročníka) ocenia aj túto stránku: https://e-ucebnice.sk/stare/biologia5/lne_a_pon_vtky.html
Keby ste náhodou chceli alebo potrebovali vidieť zoznam všetkých vtáčích druhov na Slovensku, choďte na to cez: https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_vt%C3%A1kov_na_Slovensku
V zimnom období je aktuálne prikrmovanie vtáčeniec. Prečo by sme to mali robiť? Väčšina z nich sa v sezóne živí hmyzom a toho je v chladných mesiacoch zvyčajne nedostatok. Preto sú stále vtáky odkázané na rôzne bobule, semienka či zvyšky ovocia.
A tu začína akčnejšia časť. Ak sa rozhodnete pripraviť im hostinu, je to vcelku jednoduchá záležitosť. Pokiaľ bývate v rodinnom dome, vytipujte si napríklad vhodné okno, kde na parapetu nasypete slnečnicu alebo vločky (pozor na mačky).
Edit: Po takmer ročnej skúsenosti musím konštatovať, že nad vločkami väčšinou ohrnú zobáčiky. Ale keď im dáte vylúskaný vlašský orech, bude „rachot“:).
Poznámka: Nech vás nemýli kukurica na okne (na fotke s čížikmi), to bol môj pokus prilákať aj nejakého väčšieho stravníka. Nevyšiel:) Žlté zrnká však obľubujú kačky v potoku – určite sa potešia, ak im v rámci prechádzky doprajete takúto poživeň.
Samozrejme, pustiť sa môžete i do výroby kŕmidla alebo maškrtku len zavesiť.
PS: Asi väčšina ľudí už vie, že pečivo nie je na kŕmenie vtákov v žiadnom prípade vhodné.
Pokiaľ ste obyvateľmi panelového domu alebo bytovky, postup uvedený vyššie zrejme využijete len na nižšom poschodí:). Môžete sa však vybrať na prechádzku a vtáčikom zavesiť nejakú semienkovú dobrotu na stromy pod oknami alebo napríklad v parku…
Jednoduchý návod na závesnú pochúťku so semienkami nájdete napríklad tu: https://www.hobbyportal.sk/majstrovanie/ostatne76/ako-vyrobit-jedle-krmidla-pre-vtaky
Vedeli ste, že v zime vtáčikom na kŕmenie vyhovujú skôr otvorené kŕmidlá ako uzavreté búdky? Takisto, kvôli predchádzaniu chorobám, ktoré by sa u operencov zdieľajúcich rovnaký priestor na jedlo mohli šíriť, je v sypaní potravy vhodné robiť prestávky alebo striedať im miesta…
Ďalšie podrobnosti o ich prikrmovaní nájdete napríklad v tomto článku: https://www.dravce.sk/web/index.php/sk/infopanel/tlacove-spravy/r-2020/1550-ako-pomoct-vtactvu-a-sprijemnit-si-vianocny-lockdown?fbclid=IwAR29LPGkKOwutm772eVnOgvIjtyroGeddS227UXyakpZOHYlzO1bGy3VH5A
A tiež tu: https://hiking.sk/hk/ar/5963/jan_dobsovic_vtaky_v_zime_nepotrebuju_budky.html
Vtáčikov je neúrekom a orientovať sa v tom, ktorý sa ako volá a či odlieta, alebo nie, môže byť náročné. Preto som vytvorila trojzložkové karty rozdelené na sťahované a stále vtáky.
Operenci, ktorým nevadí zima, majú na kartičke s popisom pri svojom názve snehovú vločku. Tá znamená, že ide o stáleho vtáka. V niektorých prípadoch, to však nie je také jednoznačné. Napríklad červienka je považovaná za sťahovavý druh, niekedy – v prípade miernejšej zimy, alebo starších jedincov – tu však zostáva…
Ukážka kartičiek sťahovavých vtáčikov.
Keďže kartičiek je viac než dosť, rozdelila som ich do 2 súborov. Poviem vám, nebola to rýchla ani jednoduchá práca a musela som kvôli nim prehľadať naozaj veľa zdrojov…:)
Pravdepodobne už viete, že ich treba nastrihať na 3 časti. Najprv sa pracuje len s kartičkou, ktorá obsahuje názov. Postupne sa prechádza na samostatný obrázok, ku ktorému sa priraďuje kartička podľa nadobudnutých vedomostí…
Oba súbory obsahujúce kartičky sťahovavých druhov si môžete stiahnuť tu:
Okrem toho však máme aj vtáčatká, ktoré nás ani v zime neopúšťajú. A tých tiež nie je málo.
Opäť sú kvôli počtu rozdelené do 2 súborov. Pripomínam, že vločka pri ich názve znamená, že ide o stále druhy. Tu je ďalšia ukážka.
A ešte jedna upútavka… No, nie sú fešné:)
Link na stiahnutie trojzložkových kariet stálych druhov:
Tlačiť, strihať a laminovať to všetko naraz je fuška, takže si to pokojne dajte na etapy, podľa toho, ktoré druhy sa vám viac páčia…
Pre úplnosť ešte uvádzam, že všetky vtáčence svojho druhu v skutočnosti nevyzerajú vždy rovnako ako reprezentant na kartičke. Časté sú najmä rozdiely medzi samičkami a samčekmi. Väčšinou je to tak, že samičky sú nenápadné i menej farebné a vyfešákovaní chodia skôr samčekovia…:)
Na záver pridávam pexeso so spevavcami, do ktorého som zakomponovala anglické aj slovenské názvy. Má obrázkovú časť s vtáčikom a potom ilustračnú časť s ikonami vtákov. Obe tieto strany treba najprv zlepiť (tj. z jednej strany je foto operenca a z druhej strany vtáčí vzor). Odporúčam, aby aspoň jedna z nich bola vytlačená na hrubší papier (kvôli životnosti).
Náhľad pexesa:
Ukážka druhej (vzorovanej) strany:
Súbory na vytlačenie pexesa si môžete stiahnuť tu (viacero súborov):
A ešte si predsa neodpustím dovetok. V súvislosti so vtáčikmi nemôžem nespomenúť ani knižky. Našou obľúbenou je Tajná záhrada, v ktorej je jedným z hlavných hrdinov roztomilý slávik červienka… Vhodná je pre deti približne od 8 rokov (v prípade samostatných čitateľov asi od 10 rokov, lebo tam sú aj nárečové pasáže), má nádherné ilustrácie i silný príbeh. Určite nenadchne len dievčatá… (Červienka je celkom vpravo hore:).
Pre menšie deti bude mať čaro netradičný Malý atlas vtákov od vydavateľstva Stonožka. Výhodou je, že má tvrdé stránky.
A tiež obrázky v ňom sú naozaj krásne…
Veľa príjemných chvíľ pri spoznávaní našich vtáčeniec…:)