Štvrtácka vlastiveda – geo časť I.

Vlastiveda pre štvrtákov je po predchádzajúcich pohodových ročníkoch prvá väčšia informačná „nálož“. Po prelistovaní oboch dielov učebnice ma veru aj oblial studený pot, že ako to ideme všetko zvládnuť tak, aby z toho nebolo mučenie.

A div sa svete! Stal sa z toho náš najobľúbenejší predmet. Hlavnú zásluhu na tom však mala predovšetkým dejepisná časť – od Slovanov po svetové vojny. Objavili sme veľa zaujímavých informácií, ktoré nás veľmi bavili, ale k tomu sa vrátim v inom príspevku.

POZNÁMKA: V článku nájdete okrem iného obrázky, testíkpracovný list.

Zemepisná časť, ktorej sa idem venovať, pôsobila o dosť horšie – po pár stranách vždy nový kraj a v ňom mestá, pohoria, rieky, pamiatky a to stále dokola… Na prvý pohľad bifľovací horor. Aj keď tvorcom učebnice chválim grafické spracovanie, najmä maľované mapy ku každému regiónu.

Postupne sme sa však cez to vcelku pohodovo prelúskali. Samozrejme, mali sme aj nejakých pomocníkov.

Ako sa teda skamarátiť s vlastivedou (napríklad:):

  • zažiť na vlastnej koži – čiže cestovanie (momentálne obmedzené vzhľadom na pretrvávajúcu korona situáciu)
  • sprostredkované zážitky – príbehy (rodičov, známych osobností, kamarátov…)
  • dokumenty, videá
  • mapa, mapa, mapa:)
  • kartičky, obrázky…
  • učebnica (my, aj naša škola, používame Aitec)

Prvú možnosť sa nám podarilo realizovať v minimálnej miere (vzhľadom na zatiaľ preberané regióny). Lebo korona.

S druhou to bolo o dosť lepšie. Snažila som sa prepájať učivo, ktoré sme mali preberať s niečím, čo sa nás týka. Napr. „tu som chodila do školy, keď som mala toľko a toľko rokov“… Alebo „tu ste boli s babkou na výlete a teraz už vieš, že to patrí do Nízkych Tatier“. O niečo neskôr? „Kde presne ste to boli v tých Nízkych Tatrách…?“ Nech to mozog berie z viacerých strán:).

Po čase sa nám začali niektoré poznatky spájať. Napríklad, v regióne Popradu a okolia sa spomínal kaštieľ Strážky s nejakou expozíciou. Strašne suchá informácia. A potom som našla článok v denníku Postoj o barónke Margite Czóbelovej, ktorej rodina tu bývala. Vďaka jej zaujímavému osudu už na Strážky, myslím, tak ľahko nezabudneme…:) Na niečo podobné ste už určite narazili aj vy, alebo vám to ešte len padne do oka. Rozhodne to využite:).

Dokumentov a videí o Slovensku, resp. vybraných častiach, existuje viacero. Za zmienku stojí napríklad video Vysoké Tatry z neba, ktoré zachytáva naše veľhory z lietadla a ide vlastne o ich virtuálnu prehliadku.

Ostatné oblasti môžete nájsť zadaním kľúčových slov do YouTube kanála: napr. Vlkolínec, Gerlachovský štít, Lomnický štít, Nízke Tatry, Spišský hrad, videá od Poď von (Vysoké Tatry, Malá Fatra, Veľká Fatra, Chočské vrchy…) atď. A sú aj mnohé ďalšie, z ktorých sa dá čerpať…

Ak vás zaujíma archeologické nálezisko na Myšej Hôrke (učivo v rámci regiónu Poprad a okolie), viacdielny dokument je takisto na YouTube.

To všetko sme prekladali chodením prstom po mape. Máme vlastivednú mapu od vydavateľstva Aitec, školskú mapu od BB Kart Banská Bystrica a Geografický atlas od VKÚ Harmanec v pevnej väzbe. Výhodou posledne spomínaného atlasu sú rôzne menšie mapky s vyobrazením napr. všetkých pohorí, pamiatok UNESCO, samosprávnych krajov a podobne.

Dobre nám poslúžili aj kartičky – resp. obrázky v kartičkovej podobe. Našej domaškoláčke som pripravila dve verzie.

Všeobecnú, na základný prehľad (vychádzali sme čiastočne aj zo vzorového testu, ktorý sme dostali) a potom po jednotlivých regiónoch v prvom polroku – Tatry, Poprad, Liptov, Nízke TatryTuriec. Urobili sme si z nich knižku (založením do rýchloviazača).

A tu vám ich rad za radom ponúkam na stiahnutie.

Kartičky so všeobecným prehľadom obsahujú základné informácie ohľadom pohorí, riek až po štátne symboly, ťažbu, priemysel a pamiatky zapísané v UNESCO.

Nech sa páči, tu je náhľad.

POZNÁMKA: Čo sa týka štátnych symbolov, štvrtákom stačí vedieť prvé štyri položky. Zástava a koruhva sú uvedené len pre zaujímavosť.

Obrázky nevyčerpávajú všetky možnosti, tj. zatiaľ nejde o kompletný prehľad, ale len o základnú orientáciu.

Celkom zabrať mi dala časť o tom, čo sa kde u nás ťaží. V učebnici od Aitec, ktorú preberáme, nie je o tom ani zmienka. Vo vzorovom teste pred skúškami sme však našli aj takúto otázku. Tak som pátrala po internete a toto je výsledok.

Celý súbor má 5 strán a v PDF formáte si ho môžete stiahnuť tu: slovenské reálie_vlastiveda

Okrem toho som dcére urobila súhrnné hárky s kartičkami pre jednotlivé regióny.

Tu sú. Ako prvé Tatry, ich rozdelenie, najvyššie štíty, niečo z flóry a fauny… Náhľad prvej strany.

PDF, ktoré obsahuje 2 strany, si môžete stiahnuť tu: Tatry

Ďalším z regiónov je Poprad a okolie.

Je k dispozícii aj ako PDF: Poprad a okolie

Nasleduje Liptov.

Na stiahnutie v pdf formáte: Liptov

Nízke Tatry.

Opäť aj ako pdf: Nízke Tatry

A posledným z regiónov v prvom polroku bol Turiec.

Má 2 strany a stiahnuť si ho môžete tu: Turiec

Práca s kartičkami alebo lepšie povedané obrázkami slúži ako pomôcka na lepšie zapamätanie. Relatívne na malom priestore sú všetky podstatné informácieaj niečo navyše. Dieťa môže o nich rozprávať a pritom nimi listovať, alebo mu môžete klásť rôzne otázky…

V rámci preskúšania som školáčke pripravila aj testy. Nejaký z nich sem ešte pridám v najbližších dňoch. Čoskoro nás čakajú polročné skúšky…:)

Dodatočne pridávam sľúbený test. Má 4 strany a pokrýva učivo geografickej časti za prvý polrok – čo sa týka regiónov. Obsahuje otvorené aj krúžkovacie otázky.

Tu je náhľad prvej strany:

Celý si ho môžete stiahnuť tu: štvrtácka vlastiveda testík geo1

K testu som opäť pripravila aj kľúč so správnymi odpoveďami – sú zvýraznené červenou farbou. Môže vám slúžiť na kontrolu odpovedí, alebo tiež priamo na učenie či opakovanie.

Náhľad kontrolného kľúča – 2. strany testu:

POZNÁMKA: V učebnici sa pri regióne Popradu a okolia spomína Podtatranská kotlina. Keď sa však pozriete na mapu, zistíte, že Podtatranská kotlina zahŕňa oveľa väčšie územie – a v skutočnosti do nej patrí napríklad aj Liptovský Mikuláš. Preto sa uplatňuje ešte aj jej ďalšie delenie na PopradskúLiptovskú kotlinu.

Celý kľúč si môžete stiahnuť tu: štvrtácka vlastiveda testík geo1_KĽÚČ

Celkom na záver mám pre vás, alebo lepšie povedané, pre vašich vlastivedcov aj jednoduchý pracovný list o regióne, v ktorom bývate.

Pri jeho vypĺňaní pomôže dobrá mapa a na miesto obrázkov môžu ísť ilustrácie alebo fotografie z internetu…

V pdf podobe na stiahnutie je k dispozícii tu: Vlastiveda_PL môj región

Druhý polrok bude celý len o regiónoch, čo mi príde dosť nahustené, ale verím, že to opäť zvládneme. Ak sa mi ho podarí podobne spracovať, opäť pridám na zdieľanie.

Všetkým všetko dobré:)

PS: Titulná fotografia je z fotobanky Pixabay, určite ste spoznali, že je na nej Štrbské pleso. Ostatné použité obrázky slúžia výhradne na vzdelávacie účely a sprostredkoval ich „ujo Google“:).

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre
  1. Jana píše:

    Milá Natália, je aj pokračovanie GEO 2.časť? Veľmi krásna práca Klobúk dole pred vašou kreativitou, skvelé nápady i jednoduché vysvetlenie učiva, nielen vlastivedy. Perfektná práca a bonus k tomu, že sa o ňu delíte aj s ostatnými Veľké ďakujem a nech Vás múza neopúšťa ❤️S pozdravom Jana H.

    • Natália Sollárová píše:

      Milá Jana,
      ďakujem veľmi pekne za spätnú väzbu. K pokračovaniu mám ešte niečo v zálohe, len je to časovo dosť náročné… Ale budem si to držať v pamäti, že by bolo fajn pridať aj „geo 2“:) Všetko dobré prajem…

  2. Henrieta Burova píše:

    Dobry den
    Uzasna pomôcka pre štvrtákov pri tak náročnom celku o Slovensku. Dakujeme za super pomôcku a ucime sa zaroven aj testik sme využili .

    Skvele a velmi nápomocné !!! Dakujeme a druha cast by bola uplne skvela iste tiez !! Tesime sa pripadne na pokracovanie

    • Natália Sollárová píše:

      Milá Henrieta,
      ďakujem veľmi pekne a teším sa, že vám pomôcka pomohla.
      Druhú časť mám rozrobenú,len je to časovo dosť náročné, tak prosím o trpezlivosť.
      Ďakujem a prajem všetko dobré:)

  3. Jana píše:

    Strašne pekne ďakujem za vaše testiky a učivá k tomu . Minulý rok sme využili všetko vlastivedu aj prírodovedu pre 3 ročnik . Teraz pozerám že máte aj 4 ročnik vlastivedu a nesmierne ma to teši . Je niekedy tažke to vysvetlit nakolko niesom učitel ale rodič a s vašími pomockami je to super !!! Ďakujem pekne

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *