Púštna líška fenek

Fenek je roztomilé zvieratko. Žije na púšti, má veľké uši, ktoré mu pomáhajú ochladzovať sa, má domček pod zemou, vodu prijíma len z potravy a…. moje dieťa si ho prialo ako motív masky.

Už som robila filcové masky pre deti – maca, líšku, vlka, orla, sovu…, ale fenek bol tak trochu výzva. Najprv som dúfala, že si to moje dieťa rozmyslí a nakoniec sa rozhodne pre niečo jednoduchšie. Ale potom som si povedala, že sa do toho pustím.

Môžete mi veriť, vyrobiť masku z filcu nie je až také zložité a určite to zvládnete aj vy. Ako inšpirácia vám poslúži tento návod a aby ste sa nemuseli trápiť s kreslením, vytlačte si hotovú šablónu.

PS: Na konci článku nájdete aj myšlienkovú mapu o fenekovi na vytlačenie:)

Púštna líštička bola u nás už dlhšie favoritom medzi zvieratami. Vygúglila a vypinterestovala som čo najviac jej fotografií a potom som sa pustila do kreslenia návrhu.

kresba púštnej líšky

S výslednou kresbou som bola spokojná, moje dieťa tiež a tak som pristúpila k výrobe šablóny (šablónu nájdete na konci článku).

prekreslená šablóna púštnej líšky

Tak, šablónu už máme a môžeme sa pustiť do práce – pripraviť si treba:

  • filc (kúpite v kreatívnych obchodoch, papierníctve resp. galantérii) – použila som rôzne hrúbky
  • podľa dostupnosti sú vhodné farby – bledohnedá, biela, krémová, čierna…
  • orezávač, drevená doštička, nožnice – krajčírske aj s tenkým hrotom
  • lepidlo na textil (papierníctvo) – núdzovo aj tavná pištoľ
  • klobúková guma – čierna alebo hnedá
  • chĺpky na ušiach som urobila z kožušinky na kapucni zo starej bundy
  • kto má šijací stroj – na finalizáciu (aby maska dlhšie vydržala), ale nie je to nutné

Šablónu som obkreslila na filc. Použila som obyčajnú ceruzku. Otvor na oči na šablóne som predtým vystrihla.

obkreslenie šablóny na filc

Prvá vrstva je podkladová – celá hlava s neskôr vyrezaným otvorom na oči. Na biely filc som si obkreslila „prednú masku“ (môžete si vytlačiť viac šablón a vystrihnúť podľa „véčka“nad obočím). Opäť vyrezala otvor na oči. Mne to išlo najlepšie orezávačom, no možno by to stálo za pokus aj s tenkými nožnicami.

vyrezanie otvoru na oči

Pridala som ďalšiu vrstvu – uši s čelom. Keby bola maska len z jednej vrstvy filcu, bola by veľmi mäkká a uši by padali, preto som z tvrdšieho filcu samostatne vystrihla ešte uši – tieto sú v strede, ako v sendviči – tj. ušká sú tvorené tromi vrstvami.

maska sa skladá z viacerých vrstiev

Medzi hornú vrstvu uší s čelom som ešte vložila chĺpky a prilepila lepidlom na textil. Celá maska je lepená okrem priestoru vedľa očí, kde sa prevlieka gumička.

Najviac roboty som mala s očami. Vystrihla som ich z čierneho filcu o niečo väčšie ako pôvodné, vyrezala otvory a na mieste, kde presahovali okraje som ich prilepila. Tu som zistila, že by bolo fajn ich ešte o niečo zväčšiť, aby lepšie držali. Vystrihla som ešte ňufáčik a hnedé polmesiace nad ním.

maska púštnej líšky pre zošitím

Masku som nakoniec prešila mašinou – po obvode uší (tam som ešte pridala na vonkajší okraj pozdĺžne kúsky bieleho filcu), na čele, nad očami, okolo očí a cez polmesiace nad ňufákom. Nosík je len prilepený. Nakoniec som prevliekla klobúkovú gumičku – ukončená je jednoducho, na uzlík.

hotová maska

Keď som masku dokončovala, bol už neskorý večer. Napriek tomu, múza mi nedala pokoj – chcelo to ešte chvost. Nikdy som žiadny nešila, som krajčír-samouk, ale proste som sa rozhodla, že bude. Vytvorila som jednoduchú šablónku.

šablóna na chvost

Spodná vrstva je zo svetlej bavlnenej látky. Vrch som urobila z filcu – naukladala som jednotlivé kúsky k sebe a zošila.

zošpendlené vrstvy látky na chvost

Potom som prešila oba diely a naplnila dutým vláknom.

zošitý chvost sa naplní dutým vláknom

Chvostík bol teda hotový raz-dva, no stále bolo v procese tvorenia, ako ho pripevniť na telo. Prvou myšlienkou bola guma – to by bolo najjednoduchšie, no keď som si to tak predstavila, nepáčilo sa mi to. Potom mi napadol suchý zips. Zobrala som širší pás filcu, dostatočne dlhý, preložila na polovicu – a v mieste preloženia zlepila. Vznikol cca 80 centimetrov dlhý a cca 5,5 centimetrov široký pás. Táto časť mi poslúžila ako výstuž. Filcový pás som obalila svetlou bavlnenou látkou, z vnútornej strany na mieste spoja zlepila a na koncoch prešila. Potom som našila suchý zips a chvostík. Hotovo:)

hotová maska púštnej líšky s chvostíkom

Ešte iný pohľad – nech nám fenek trochu zapózuje…

IMG_20170716_100856hotová filcová maska feneka s chvostom

A nakoniec sľúbená šablóna (vytlačiť ako obrázok na A4).

šablóna k maske feneka

A tu aj je cez link ako pdf: http://nataliasollarova.sk/wp-content/uploads/2019/01/fenek-sablonka.pdf

Dodatočne pridávam ešte myšlienkovú mapu o fenekovi – s láskou mnou nakreslenú a vyrobenú… Využiť ju môžete v rámci domáceho učenia alebo len tak – pre zaujímavosť.

(V spodnej časti mi trochu „odhryzlo“ z textu – má to byť horšie časy, doplňte si, prosím…)myšlienková pojmová mapa púštna líška fenek

Mapu si môžete stiahnuť tiež v pdf formáte – nech sa páči: Fenek

Ak vás postup inšpiroval, teším sa a prajem nech vám ide práca od ruky….)

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre
  1. Barbora Šoltésová píše:

    Ďakujeme veľmi pekne za super návod. Moja dcérka Elka si vymyslela masku líšku a keď sme googlili, našli sme vášho feneka a líška upadla do zabudnutia :) Manžel skonštatoval, keď uvidel výsledný produkt, že toto je najlepšia vec aká sa mi podarila a ja viem , že len vďaka vášmu návodu ;) Takže ešte raz veľmi pekne ďakujem :)

    Barbora

    • Natália Sollárová píše:

      Milá Barbora,
      ďakujem pekne za odozvu a teším sa, že bol pre vás návod užitočný:) Všetko dobré:)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *