Púštna líška fenek

Fenek je roztomilé zvieratko. Žije na púšti, má veľké uši, ktoré mu pomáhajú ochladzovať sa, má domček pod zemou, vodu prijíma len z potravy a…. moje dieťa si ho prialo ako motív masky.

Už som robila filcové masky pre deti – maca, líšku, vlka, orla, sovu…, ale fenek bol tak trochu výzva. Najprv som dúfala, že si to moje dieťa rozmyslí a nakoniec sa rozhodne pre niečo jednoduchšie. Ale potom som si povedala, že sa do toho pustím.

Môžete mi veriť, vyrobiť masku z filcu nie je až také zložité a určite to zvládnete aj vy. Ako inšpirácia vám poslúži tento návod a aby ste sa nemuseli trápiť s kreslením, vytlačte si hotovú šablónu.

PS: Na konci článku nájdete aj myšlienkovú mapu o fenekovi na vytlačenie:)

Púštna líštička bola u nás už dlhšie favoritom medzi zvieratami. Vygúglila a vypinterestovala som čo najviac jej fotografií, a potom som sa pustila do kreslenia návrhu.

skener 009

S výslednou kresbou som bola spokojná, moje dieťa tiež a tak som pristúpila k výrobe šablóny (šablónu nájdete na konci článku).

IMG_20170219_170213

Tak, šablónu už máme a môžeme sa pustiť do práce – pripraviť si treba:

 • filc (kúpite v kreatívnych obchodoch, papierníctve resp. galantérii) – použila som rôzne hrúbky
 • podľa dostupnosti sú vhodné farby – bledohnedá, biela, krémová, čierna…
 • orezávač, drevená doštička, nožnice – krajčírske aj s tenkým hrotom
 • lepidlo na textil (papierníctvo) – núdzovo aj tavná pištoľ
 • klobúková guma – čierna alebo hnedá
 • chĺpky na ušiach som urobila z kožušinky na kapucni zo starej bundy
 • kto má šijací stroj – na finalizáciu (aby maska dlhšie vydržala), ale nie je to nutné

Šablónu som obkreslila na filc. Použila som obyčajnú ceruzku. Otvor na oči na šablóne som predtým vystrihla.

IMG_20170219_171524

Prvá vrstva je podkladová – celá hlava s neskôr vyrezaným otvorom na oči. Na biely filc som si obkreslila „prednú masku“ (môžete si vytlačiť viac šablón a vystrihnúť podľa „véčka“nad obočím). Opäť vyrezala otvor na oči. Mne to išlo najlepšie orezávačom, no možno by to stálo za pokus aj s tenkými nožnicami.

IMG_20170219_194912

Pridala som ďalšiu vrstvu – uši s čelom. Keby bola maska len z jednej vrstvy filcu, bola by veľmi mäkká a uši by padali, preto som z tvrdšieho filcu samostatne vystrihla ešte uši – tieto sú v strede, ako v sendviči – tj. ušká sú tvorené tromi vrstvami.

IMG_20170219_202503

Medzi hornú vrstvu uší s čelom som ešte vložila chĺpky a prilepila lepidlom na textil. Celá maska je lepená okrem priestoru vedľa očí, kde sa prevlieka gumička.

Najviac roboty som mala s očami. Vystrihla som ich z čierneho filcu o niečo väčšie ako pôvodné, vyrezala otvory a na mieste, kde presahovali okraje som ich prilepila. Tu som zistila, že by bolo fajn ich ešte o niečo zväčšiť, aby lepšie držali. Vystrihla som ešte ňufáčik a hnedé polmesiace nad ním.

IMG_20170219_205110

Masku som nakoniec prešila mašinou – po obvode uší (tam som ešte pridala na vonkajší okraj pozdĺžne kúsky bieleho filcu), na čele, nad očami, okolo očí a cez polmesiace nad ňufákom. Nosík je len prilepený. Nakoniec som prevliekla klobúkovú gumičku – ukončená je jednoducho, na uzlík.

IMG_20170716_101025

Keď som masku dokončovala, bol už neskorý večer. Napriek tomu, múza mi nedala pokoj – chcelo to ešte chvost. Nikdy som žiadny nešila, som krajčír-samouk, ale proste som sa rozhodla, že bude. Vytvorila som jednoduchú šablónku.

IMG_20170221_221134

Spodná vrstva je zo svetlej bavlnenej látky. Vrch som urobila z filcu – naukladala som jednotlivé kúsky k sebe a zošila.

IMG_20170221_223756

Potom som prešila oba diely a naplnila dutým vláknom.

IMG_20170221_232228

Chvostík bol teda hotový raz-dva, no stále bolo v procese tvorenia, ako ho pripevniť na telo. Prvou myšlienkou bola guma – to by bolo najjednoduchšie, no keď som si to tak predstavila, nepáčilo sa mi to. Potom mi napadol suchý zips. Zobrala som širší pás filcu, dostatočne dlhý, preložila na polovicu – a v mieste preloženia zlepila. Vznikol cca 80 centimetrov dlhý a cca 5,5 centimetrov široký pás. Táto časť mi poslúžila ako výstuž. Filcový pás som obalila svetlou bavlnenou látkou, z vnútornej strany na mieste spoja zlepila a na koncoch prešila. Potom som našila suchý zips a chvostík. Hotovo:)

IMG_20170222_003051

Ešte iný pohľad – nech nám fenek trochu zapózuje…

IMG_20170716_100856IMG_20170716_101341

A nakoniec sľúbená šablóna (vytlačiť ako obrázok na A4).

skener 010

A tu aj je cez link ako pdf: http://nataliasollarova.sk/wp-content/uploads/2019/01/fenek-sablonka.pdf

Dodatočne pridávam ešte myšlienkovú mapu o fenekovi – s láskou mnou nakreslenú a vyrobenú… Využiť ju môžete v rámci domáceho učenia alebo len tak – pre zaujímavosť.

(V spodnej časti mi trochu „odhryzlo“ z textu – má to byť horšie časy, doplňte si, prosím…)

Mapu si môžete stiahnuť tiež v pdf formáte – nech sa páči: Fenek

Ak vás postup inšpiroval, teším sa a prajem nech vám ide práca od ruky….)

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre
 1. Barbora Šoltésová píše:

  Ďakujeme veľmi pekne za super návod. Moja dcérka Elka si vymyslela masku líšku a keď sme googlili, našli sme vášho feneka a líška upadla do zabudnutia :) Manžel skonštatoval, keď uvidel výsledný produkt, že toto je najlepšia vec aká sa mi podarila a ja viem , že len vďaka vášmu návodu ;) Takže ešte raz veľmi pekne ďakujem :)

  Barbora

  • Natália Sollárová píše:

   Milá Barbora,
   ďakujem pekne za odozvu a teším sa, že bol pre vás návod užitočný:) Všetko dobré:)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů