Príslovie vs. porekadlo

Toto bude stručný príspevok. Zajtra nás čakajú polročné skúšky – teda, predovšetkým našu domškoláčku. Už trošičku stresuje:). Keď som dnes dávala jej práce a projekty do elektronickej podoby, v papieroch na tlačiarni som našla založenú pomôcku na rozlišovanie niektorých foriem ľudovej slovesnosti.

Čiže príslovia, porekadlá, pranostikyprirovnania.

Keď sme sa touto témou zaoberali, urobila som jej túto jednoduchú prehľadnú „mapu“ – a to vlastne aj stačilo. Podstatné rozdiely boli rýchlo pochopené a získané vedomosti správne a bez problémov uplatňovala hneď v praxi (testy).

Prirovnania ani pranostiky nie sú ničím zložité, o niečo náročnejšie môže byť mať jednoznačnú predstavu o tom, kedy ide o príslovie a kedy o porekadlo.

Príslovia aj porekadlá sú ustálené slovné spojenia, čo znamená, že ich vždy používame rovnako – teda zakaždým hovoríme „kto druhému jamu kope…“ a nijako inak.

Niektoré definície sa rôznia, či dokonca mierne rozchádzajú, ale po prelúskaní viacerých z nich je kľúčovým slovom poučenie alebo ponaučenie.

PRÍSLOVIE je poučné vždy.

POREKADLO síce tiež vychádza z istej múdrosti či skúsenosti, ale (vraj) už nepoučuje. Skôr len konštatuje či hodnotí. Je to akýsi rečový zvrat. Predstavte si niekoho, o kom viete, že má vždy posledné slovo a jeho dovetok je výstižný. To je porekadlo. A má aj viac sklony k humoru:).

Aby si naša študentka lepšie zapamätala, čo je čo – čiže, aby sa jej nezamieňali pojmy, dala som jej ešte takúto asociáciu.

Príslovie = prísnosť (rovnaká začiatočná slabika „prí“…) = a prísnosť môže vyvolávať predstavu toho, že sa niečo musí (u detí najčastejšie, mučiť – pardon, učiť:) = ponaučenie

Porekadlo = riecť („Jedna druhej riekla“ – povedala) = tj. iba ti niečo poviem, ale nemusíš si z toho nič robiť = žiadne veľké ponaučenie:)

Čo sa týka ostatných podstatných znakov, alebo rozdielov, verím, že sú z mapy dostatočné zrejmé. Prirovnanie prirovnáva niečo k niečomu pomocou magického slovíčka AKO (jak, než, sťa, akoby…) a pranostika je vlastne ľudová predpoveď počasia, ktorá dnes už akosi prestáva fungovať… (spomeňte si, že už platí, že „Katarína na blate, aj Vianoce na blate“…).

V prípade, že by vám bola táto pomôcka na osoh, môžete si ju stiahnuť v pdf formáte a vytlačiť tu: príslovie, porekadlo a pod

Len dodám, že príslovie môže obsahovať aj rým – napríklad „komu sa nelení, tomu sa zelení“. Uvádzam to preto, že na obrázku je za touto informáciou dvojbodka, ale príslovie pod ním sa nerýmuje. Tak si z tej dvojbodky môžete urobiť napríklad smajlíka:)

PS: Pre úplnosť – dúfam, že je to z pojmovej mapy jasné – informácie o jednotlivých formách ľudovej slovesnosti idú po stĺpcoch.

Krásne dni napriek všetkým okolnostiam:)

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *