Kašírované planéty

Dnes sme šťastne podokončovali všetky projekty za prvý polrok. Medzi nimi aj kašírované modely planét. České deti majú tému vesmír v piatom ročníku v rámci prírodovedy, slovenské ju hlbšie preberajú na geografii (a ešte predtým tuším aj v štvrtej triede).

Kašírovanie je výtvarná technika, pri ktorej sa spájajú viaceré vrstvy materiálov, najčastejšie z papiera, s cieľom vytvoriť nejaké 3D dielo. Poňali sme ju nie celkom tradične. Keďže som doma už niekoľko rokov prekladala polystyrénové „planétky“, ktoré mali už niečo za sebou a neboli viac veľmi vhodné na vzdelávacie účely, povedala som si, že je čas vdýchnuť im nový život.

Pôvodné modely planét, čo boli vlastne len fixkami pofarbené (nie veľmi úspešne) polystyrénové gule… Saturn sme vyrábali tak, že sme ho prerezali a do stredu, ako syr do žemle, vložili „cédečko“ a zlepili…:)

Materiál na kašírovanie:

  • disperzné (čiže vodou riediteľné) lepidlo
  • voda
  • klasický novinový papier (nenatieraný)
  • štetec
  • podložka
  • papierová lepiaca páska (alternatívne)

V našom prípade sme časť práce mali zjednodušenú, pretože sme už mali k dispozícii gule z polysterénu. Kupovala som ich veľmi dávno vo viacerých obchodoch (kvetinárstvo, papiernictvo…).

Samozrejme, ak takúto výhodu nemáte, nie je to žiadna prekážka. Budete len potrebovať viac novínpapierovú lepiacu pásku k tomu. Gule sa dajú vyrobiť pokrčením papiera do želanej veľkosti a ich oblepením páskou, aby držali požadovaný tvar.

Pri určovaní približnej veľkosti jednotlivých planét môže byť užitočné napríklad aj toto porovnanie (zdroj: Wikipedia Commons). Naši plynní obri by teda mali byť oveľa väčší, ale boli sme aj tak spokojné:)

Pripravené gule, či už hotové, alebo svojpomocne vytvorené, môžeme kašírovať.

Do nádoby nalejeme lepidlorozriedime ho trochou vody (približne štvrtina z objemu lepidla). Zvolila som väčšiu sklenenú misu (aby som eliminovala množstvo neporiadku:).

Potom si natrháme noviny na rôzne veľké kúsky (štvorčeky, pásiky…) – na menšie planétky pôjdu menšie atď.

Zoberieme prvý model a práca sa môže začať. My sme si guľu najprv natreli lepidlom. Potom sme si natrhaný papier postupne celý namáčali v lepidledôkladne popritláčali.

Techniku kašírovania zvládnu aj deti. Len im na to treba pripraviť prostredie…

 

Poobliepať celú slnečnú sústavu na jeden záťah sa vám isto nepodarí. To kvôli lepidlu na rukách. Môžete však skúsiť pracovať aj v rukaviciach, alebo si viac pomáhať štetcom. V každom prípade sa treba pripraviť na dlhé umývanie rúk a dodatočné zlupovanie zaschnutého lepidla:).

S množstvom vrstiev to netreba preháňať. Stačia dve, maximálne tri. Dôležité je, aby sa vzájomne dostatočne prekrývali.

Čerstvo okašírované planétky v novinovom šate…

Poobliepané objekty treba nechať dôkladne vysušiť. U nás sme ich dali k peci, takže to netrvalo až tak dlho. Robili sme okolo obeda a večer som ich už mohla natierať bielou farbou. Pri menej priaznivých teplotných podmienkach treba počítať minimálne s jedným dňom (resp. čím viac vrstiev, tým dlhšie).

Tip: Počas procesu schnutia je dobré budúce planétky občas otočiť, aby sa neprilepili na podložku.

Materiál na maľovanie:

  • biela akrylová farba
  • akrylové farby podľa preferencie
  • štetce
  • podložka
  • priesvitný lak (na záverečné zafixovanie)

Okašírované planéty zostanú po zaschnutí lepidla lesklé a pevné.  Zamaľujeme ich bielou akrylkou a necháme opäť presušiť.

Konečne prichádza na rad farebná časť. Gule dekorujeme podľa predlohy planét, alebo vlastnej fantázie. Medzi jednotlivými vrstvami necháme schnúť.

Hotové dielka dáme opäť sušiť. Celkom na záver ich ešte môžeme prelakovať (štetec alebo lak v spreji), aby sme predĺžili ich životnosť.

Krátka prehliadka planét v poradí: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, potom Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

 

Ak ste s postupom prišli až sem, získali ste skvelú pomôcku na učenie. Keďže skutočné planéty si moc ohmatať nemôžeme, kašírované modely pomôžu tento nedostatok preklenúť a vďaka nim si deti budú oveľa viac i ľahšie pamätať…

Našej študentke som k téme vyrobila kartičky s obrázkami, podrobným popisom i kvíz. Verím, že sa mi ich čoskoro podarí sprístupniť v obchodíku, ktorý pre vás pripravujem…

Krásne dni všetkým:)

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *