Násobilka na prstoch

Ak ste so svojimi deťmi už riešili násobilku, určite viete, že jej zapamätanie si vyžaduje viac času. A veľa precvičovania. Mnoho tretiačikov pri menších hodnotách používa prsty, ale ako čísla rastú, zrazu ich akoby nie je dosť.

Ďalšie pomôcky – kreslenie bodiek, vyfarbovanie štvorčekov či ukladanie nejakých pomocných vecičiek do násobilkových radov pri číslach s niekoľkými desiatkami je zas celkom zdĺhavé. Hoci deti postupne môžu prísť na to, že nemusia vypĺňať všetky rady…

Čo ak ale existuje ešte iné, veľmi jednoduché a rýchle riešenie?

Je doslova na dosah ruky – presnejšie na končekoch prstov. Aj keď sa dá použiť len pre násobenie čísel od 6 do 9, je to skvelá manuálna „kalkulačka“.

Nám sa ručné-stručné násobenie osvedčilo minimálne z týchto dôvodov:

  • príklady s vyššími hodnotami sa dieťa nemusí „bifliť“
  • získava účinný nástroj na kontrolu vypočítaných príkladov

Nech nie je teórie zbytočne priveľa, predstavíme si hneď rozloženie jednotlivých prstíkov. Aby to bolo zrozumiteľné, požiadala som našu študentku o výtvarné spracovanie.

Palce sú pri usporiadaní prstov vždy hore – ako keď niekomu ukazujeme, že je niečo super.

Malíčky majú hodnotu čísla 6, prstenníky 7, prostredníky 8, ukazováky 9 a palce majú na obrázku síce 10, ale ako s desiatkou s nimi nepočítame.

A teraz k samotnému násobeniu. Máme napríklad príklad 7×9:). Ak popis na obrázku pôsobí na prvý pohľad hrozivo, neľakajte sa. Postup je naozaj nenáročný.

Postup pri počítaní príkladu 7×9, alebo všeobecný návod, ako na to:

  • spojíme prst 7 a 9
  • všetky prsty, ktoré sú od nich nižšie, vrátane tých, čo sa dotýkajú vynásobíme číslom 10
  • máme 6 prstov vrátane spojených, to je 6×10 sa rovná 60
  • zostali nám horné prsty – 3 na ľavej ruke a 1 na pravej
  • vzájomne ich vynásobíme, tj. 3×1 sa rovná 3
  • hodnoty oboch výpočtov sčítame, čiže 60+3 je spolu 63
  • tamtadá, výsledok násobenia 7×9 je 63

Pre lepšie pochopenie si precvičíme ešte ďalší príkladík. Tento raz 7×8.

Pri násobení čísel 7 a 8 budeme postupovať podobným spôsobom. Spojíme prsty 7 a 8. Všetky, ktoré sú od nich nižšie, vrátane tých spojených, vynásobíme číslom 10, čím získame hodnotu 50 (5 spodných prstov x 10 = 50).

Nad spojenými prstami máme 3 pršťoky vľavo a 2 vpravo. Vzájomne ich vynásobíme, čiže 3 x 2 je 6. Obe hodnoty teraz sčítame, čím dostaneme 50 + 6 = 56.

Do tretice vraj všetko dobré. Takže skúsime ešte jeden.

Ako s pomocou prstov vyriešiť príklad 8×8?

Opäť, spojíme prsty, ktoré majú prisúdenú hodnotu 8. Takto máme 6 prstov na vynásobenie číslom 10 (tie, ktoré sú spojené a tie, čo sú pod nimi). Hore nám zostali 2 a 2 prsty, premeníme ich teda na 2 krát 2. Výsledky sčítame a máme 60 + 4, čo je celkovo 64.

Verím, že návodík je zrozumiteľný a stihli ste sa s ním už aj skamarátiť.

Tak s radosťou do počítania! Aspoň naša školáčka sa naozaj teší, keď si takto dokáže pomôcť:)

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů