Hravé mramorovanie

Ideálna výtvarná aktivita z pohľadu detí? Predsa taká, pri ktorej nechýba zábava, objavovanie i skúmanie… Jednu takú tu mám. Ide o mramorovanie. Táto technika sa dá robiť na rôzne spôsoby a využije sa pri rôznych témach. V prípade detského tvorenia odporúčam kombináciu farieb a peny na holenie. Úspech je zaručený, nuda nehrozí… Možno len trochu neporiadku:)

Potrebný materiál:

  • pena na holenie (sensitive)
  • farby (akrylové alebo temperové)
  • starší plech s vyšším okrajom alebo hlbšia tácka
  • drievko (napríklad z nanuka), resp. vidlička
  • stierka, pravítko alebo lekárska palička
  • výkres (vyššia gramáž cca 135gsm, tj. nie bežný kancelársky papier)
  • staré noviny alebo obrus

Postup je jednoduchý a atraktívne na ňom je, že výtvarníci sa môžu do neho zapojiť hneď od začiatku. Do pripraveného plechu alebo tácky dieťa nastrieka súvislú vrstvu peny. Ak je záujemcov viac, je fajn si vopred dohodnúť pravidlá. Pre menšie rúčky môže byť dávkovanie peny výzva, ale s trochou pomoci sa im to nakoniec podarí.

Deti rýchlo prídu na to, že je to aj sranda, pretože pena v spreji vydáva všelijaké zvuky…(také, čo sa zvyčajne ozývajú z „vécka“:))

Do bielej hmoty potom nakvapkáme farby v takej palete, aká vyhovuje zvolenej téme. Môžu to byť ružovo-červené tóny na Valentína, modro-zelené ku Dňu Zeme, alebo pestrofarebné podľa fantázie či nálady…

Poznámka: Čím bude farieb na povrchu viac, tým bude výsledok sýtejší. Ak budú medzi nimi väčšie odstupy (po zamiešaní), na hotovom umeleckom diele bude viac bielej a mramorovanie bude jemnejšie….

Čáry-máry. Teraz celú zmes premiešame, ako keď sa robí mramorová bábovka.

Do takto pripraveného podkladu položíme papier. Buď celý hárok, alebo vopred pripravené tvary. Srdiečka, vajíčka, planéty…

Necháme chvíľu pôsobiť. Potom vyberieme a položíme penovou stranou nahor.

Hmotu potrebujeme z papiera zotrieť. Na to nám poslúži stierka na okná, pravítko, alebo čo máme k dispozícii. Prebytočnú penu vrátime na okraj plechu či tácky. Zvolené „stieracie zariadenie“ je dobré udržiavať v čistote, tj. nepoužívať ho stále, ale priebežne umývať, inak by sa farby miešali aj pri zotieraní.

 

Celý proces opakujeme pokiaľ nás to baví, resp. pokiaľ vznikajú pekné farebné kombinácie.

Čerstvé práce necháme uschnúť. Ďalej s nimi môžeme pracovať ako s vďačným materiálom na rôzne tvorenie. Z mramorovaného hárku vedia deti robiť napríklad záložky (prelepiť priesvitnou páskou alebo laminovať), vystrihovať z nich rôzne tvary a podobne.

My sme srdiečka nalepili na papierové vrecúška, čím nám vznikli jednoduché, ale milé valentínske balíčky.

Niežeby sme sviatku zamilovaných venovali nejakú veľkú pozornosť. Ale keď sme už mali také parádne mramorované vzory, bola by škoda ich nevyužiť:)

Prajem veľa radosti i lásky…

PS: Niekedy je cesta dôležitejšia ako cieľ.

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *