Ako sme robili repelent a užívali si vône

K letu neodmysliteľne patria aj komáre a rôzne iné otravné potvorky. Rozhodli sme sa spojiť voňavé s užitočným a vyrobili si vlastný repelent, čiže odpudzovač. Je to veľmi príjemná činnosť – malí i väčší tvorcovia zapoja svoje čuchové bunky, fantáziu a výsledkom je originálny elixír, ktorý môžu sami používať alebo niekomu darovať… Navyše, je jednoduchý a celkom dobre funguje:).

Samozrejme, celý proces sme rozšírili o viaceré aktivity

Najprv sme si vytvorili vzorkovník vôní. Na farebný kartón sme pomocou obojstrannej pásky nalepili okrúhle vatové tampóny. Koľko silíc, toľko vatičiek. Výskumníčka napísala pod každé koliesko názov éterického oleja.repelent zapisovanie 2

Keď sa trochu zmiernila horúčava, presunuli sme realizáciu pokusu na dvor, aby nás vnútri z toľkých vôní neboleli hlávky.

Nasledovala aplikácia vzoriek. Malá laborantka si určila, že z každého druhu použije päť kvapiek. Cieľom bolo skúmať prchavosť silice – čiže ako dlho vydrží voňať, aká je jej sila a farba…repelent kvapkanie

Pri práci sa musela sústrediť – najprv si pripraviť olejčeky podľa predpísaného poradia na vzorkovníku, počítať množstvo kvapiek, dať správnu silicu na správne miesto…repelent kvapkanie 2 ok

Niektoré oleje mali žltú farbu, iné boli číre. Niektoré kvapkali rýchlo, iné pomaly.

Ovoniavanie bolo zábavnou časťou experimentu.repelent ňuchanie

V istých prípadoch bolo zo začiatku ťažké hovoriť o „vôni“, lebo boli veľmi silné. Napríklad olej z cédrového dreva nám vykúzlil na tvári grimasy, na ktorých sme sa potom smiali.repelent ňuchanie 2

Nasledovalo rozhodnutie, ktoré vône použiť do repelentu, aby bol čo najúčinnejší. Portfólio našich éterických olejov nám to uľahčilo – stačilo privoňať ku vzorke…

Suroviny a materiál na repelent:

  • prírodné silice podľa dostupnosti a vlastného výberu alebo sa inšpirujte týmto zložením: geránium, citrónová tráva, céder, eukalyptus, levanduľa a ylang ylang – z každého cca 5 kvapiek
  • voda cca 1,5 dcl
  • menší rozprašovač
  • pohár alebo zatváracia fľaška, lievik (nepovinné)

Pozor: Niekomu môžu byť výrazné silice alebo ich kombinácia nepríjemné, opatrnosť je na mieste u alergikov či astmatikov. Súčasne, ak budete podobné aktivity robiť s malými deťmi, je dôležité ich poučiť resp. zabezpečiť, aby oleje neochutnávali – niektoré môžu byť v rôznej koncentrácii toxické až jedovaté.

Keďže máme doma celkom dosť prírodných silíc, nemuseli sme nič kupovať. Ak takú zbierku nevlastníte, určite nemusíte zháňať všetky.

Ak však chcete, aby repelent naozaj fungoval, je dobré brať do úvahy už spomínanú prchavosť olejov. Tá je totiž kľúčom k tomu, ako dlho vydrží pôsobiť. V prípade, že budú základ tvoriť oleje s pomalým odparovaním, odpudzovač môže byť účinný aj niekoľko hodín…

Toto je približné (čisto laické:) rozdelenie, podľa ktorého sa môžete (ale nemusíte) riadiť:

Ľahké oleje (rýchlejšie vyprchajú, potrebujú „fixátor“ vône): čajovník, citrón, mäta, grep, mandarínka, eukalyptus, levanduľa…

Ťažké oleje (pomalé odparovanie): citrónová tráva, geránium, cédrové drevo, ylang ylang, pačuli, santal…

Výskumníčka si vytvorila vlastný recept. Najprv vyberala podľa sympatií – začala s grepom…, a nakoniec pridala z každého – presne po jednej kvapke:)

repelent dávkovanie 2

Keďže sa jej to páčilo, vypýtala si súhlas aj na dávkovanie mojej zmesi olejov (viď rozpis na repelent vyššie). A potom „šejk-šejk“, aby bola alchýmia zavŕšená úspechom nasledovalo dynamické pretrepávanie (to bola najakčnejšia časť).repelent hrkanie

Voilà, repelent je hotový – može sa preliať a začať používať. Stačí prehrkať a nastriekať na oblasť okolo členkov, zápästí, za krk, alebo večer pred spaním „orámovať“ vankúš… Najprv však otestujte jeho silu. Ak by mal vysoké grády, dolejte vodu. Vetvičky levandule a rozmarínu sú čisto na dekoračné účely.repelent prelievanie do

Hádam si viete predstaviť, že výskumníčka celý zvyšok dňa chodila zahalená v oblaku vlastnoručne namiešanej vône – našťastie tá jej nebola príliš silná:)

Zážitkovú časť sme doplnili aj o štúdium – na internete sme si našli informácie o komároch. Dozvedeli sme sa, že krv nám pijú len samičky (potrebujú viac energie na kladenie vajíčok). Múdrejšie sme aj o poznatok, prečo nás najviac otravujú podvečer a pri vode (cez deň sa vyhýbajú slnku, aby nevyschli)…

Porozprávali sme sa aj o éterických olejoch – aby sme vedeli, že je rozdiel medzi silicou a umelým vonným olejom. Z obľúbenej knihy Múdrosť stromov (máme ju v češtine), sme si prečítali o cédri a eukalypte. Domovom cédra je predovšetkým Libanon – dnes ich tu však už rastie len zlomok z toho, čo v čase najväčšej slávy. Drevo z tohto stromu je vzácne tým, že ho nenapádajú škodcovia, nehnije a je veľmi tvrdé, preto je aj mimoriadne trvanlivé.

Eukalyptus je najviac rozšírený v Austrálii. Výskumníčka dostala hádanku, aké milé spomalené zvieratko sa ním živí (bol to tak trochu chyták). Prvá reakcia bola, že leňochod. Lenže, ten žije v Južnej Amerike. Tak som pridala pomôcku – je to taký macko… Ďalšia odpoveď bola, že grizly:) Ale nakoniec to uhádla…

Užite si vône aj vy:)

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *