Chuť urobiť nejaký pokus sa nájde vždy:). Tento raz sme sa rozhodli pre trochu sofistikovanejší experiment, počas ktorého si moja vedátorka vyskúšala naozaj veľa činností – krájanie, strúhanie, odšťavovanie, prelievanie, porovnávanie, vyhodnocovanie…
Na dospelom je pripraviť potrebné suroviny a pomôcky – odporúčam nachystať ich napríklad na tácky, aby dieťa mohlo plynulo prechádzať od jednej činnosti k druhej.
Aktivita je z väčšej časti zvládnuteľná približne od 4 – 5 rokov. Samozrejme, je potrebné vychádzať zo schopností svojho dieťaťa a v prípade potreby na pokuse spolupracovať.
Do úvahy treba brať aj časovú náročnosť a následné upratovanie:)
Prikladám zoznam potrebných vecí a fotografie, ktoré dokumentujú, ako sme postupovali…
Suroviny na pokus:
Pomôcky:
Najprv treba nakrájať červenú kapustu na menšie kúsky.
Kúsky kapusty vkladáme do džbána.
Čím ich bude viac, resp. čím budú menšie, tým lepšie, pretože bude viac častí, z ktorých sa môže uvoľňovať farbivo.
Nakrájanú kapustu zalejeme veľmi horúcou vodou (toto bola činnosť, do ktorej som sa aktívne zapojila) a necháme lúhovať. Aby sa farbivo lepšie uvoľnilo, pomohli sme mu dreveným drvičom – ale poslúži vám aj vareška.
Nasledovala príprava citrónovej šťavy. Použili sme čerstvý citrón – presnejšie šťavu vylisovanú z jednej polovice.
Prelievanie čerstvej šťavy do mištičky.
Ďalšou látkou, ktorú sme potrebovali vyrobiť bola mydlová voda. Mydlo je dobré nastrúhať na čo najjemnejšie hoblinky.
Čím menšie kúsky mydla, tým lepšie sa bude rozpúšťať.
Nakoniec sme mydlo zaliali trochou vody a zamiešali.
V studenej vode sa bude rozpúšťať pomaly, preto je lepšie použiť teplejšiu…
Kým sa pracovalo na príprave pokusných látok, kapusta sa vylúhovala a pustila farbu. Tekutinu sme precedili cez sitko a rozliali do štyroch približne rovnakých pohárov.
Teraz môžeme pristúpiť k samotnému pokusu. Postupne pridávame do každého z pohárikov inú látku. Aby sme vedeli, čo sme kde dali, pokusné ingrediencie sme uložili za jednotlivé poháriky. Ako prvý nasledoval prášok do pečiva.
Ďalšia v poradí bola citrónová šťava.
Do tretieho pohárika sme pridali mydlovú vodu a do posledného čistú vodu.
A tu je výsledok. Kapustová voda v niektorých pohárikoch sa zmenila. Tekutina, do ktorej sme dali prášok do pečiva sa zakalila, ale jej farba zostala takmer rovnaká. Najvýraznejšie sa zmenila farba v druhom poháriku – pôsobením citrónovej šťavy očervenela:). Mydlo prefarbilo kapustový výluh na zeleno a čistá voda nespôsobila nič…
Skúsili sme do pohárikov pridať ešte viac substancií – čiže sme obsah pokusných látok skoncentrovali, aby sme zistili, či bude zmena výraznejšia.
Finále. Záverečná časť a vyhodnotenie je vhodné skôr pre staršie deti, ale pokus si môžete urobiť, aj keď nemáte prúžky na testovanie PH – pre deti bude určite zaujímavé už len sledovanie zmeny farby.
My sme do tekutiny v pohárikoch namočili lakmusové papieriky, nechali ich vyschnúť a potom sa podľa škály snažili určiť, či nám vznikol kyslý, zásaditý alebo neutrálny roztok a prečo…
Pokus priniesol spokojnosť na oboch stranách (dieťa i dospelý) a určite ho odporúčam i vám:)