Ideálna výtvarná aktivita z pohľadu detí? Predsa taká, pri ktorej nechýba zábava, objavovanie i skúmanie… Jednu takú tu mám. Ide o mramorovanie. Táto technika sa dá robiť na rôzne spôsoby a využije sa pri rôznych témach. V prípade detského tvorenia odporúčam kombináciu farieb a peny na holenie. Úspech je zaručený, nuda nehrozí… Možno len trochu neporiadku:)
Potrebný materiál:
Postup je jednoduchý a atraktívne na ňom je, že výtvarníci sa môžu do neho zapojiť hneď od začiatku. Do pripraveného plechu alebo tácky dieťa nastrieka súvislú vrstvu peny. Ak je záujemcov viac, je fajn si vopred dohodnúť pravidlá. Pre menšie rúčky môže byť dávkovanie peny výzva, ale s trochou pomoci sa im to nakoniec podarí.
Deti rýchlo prídu na to, že je to aj sranda, pretože pena v spreji vydáva všelijaké zvuky…(také, čo sa zvyčajne ozývajú z „vécka“:))
Do bielej hmoty potom nakvapkáme farby v takej palete, aká vyhovuje zvolenej téme. Môžu to byť ružovo-červené tóny na Valentína, modro-zelené ku Dňu Zeme, alebo pestrofarebné podľa fantázie či nálady…
Poznámka: Čím bude farieb na povrchu viac, tým bude výsledok sýtejší. Ak budú medzi nimi väčšie odstupy (po zamiešaní), na hotovom umeleckom diele bude viac bielej a mramorovanie bude jemnejšie….
Čáry-máry. Teraz celú zmes premiešame, ako keď sa robí mramorová bábovka.
Do takto pripraveného podkladu položíme papier. Buď celý hárok, alebo vopred pripravené tvary. Srdiečka, vajíčka, planéty…
Necháme chvíľu pôsobiť. Potom vyberieme a položíme penovou stranou nahor.
Hmotu potrebujeme z papiera zotrieť. Na to nám poslúži stierka na okná, pravítko, alebo čo máme k dispozícii. Prebytočnú penu vrátime na okraj plechu či tácky. Zvolené „stieracie zariadenie“ je dobré udržiavať v čistote, tj. nepoužívať ho stále, ale priebežne umývať, inak by sa farby miešali aj pri zotieraní.
Celý proces opakujeme pokiaľ nás to baví, resp. pokiaľ vznikajú pekné farebné kombinácie.
Čerstvé práce necháme uschnúť. Ďalej s nimi môžeme pracovať ako s vďačným materiálom na rôzne tvorenie. Z mramorovaného hárku vedia deti robiť napríklad záložky (prelepiť priesvitnou páskou alebo laminovať), vystrihovať z nich rôzne tvary a podobne.
My sme srdiečka nalepili na papierové vrecúška, čím nám vznikli jednoduché, ale milé valentínske balíčky.
Niežeby sme sviatku zamilovaných venovali nejakú veľkú pozornosť. Ale keď sme už mali také parádne mramorované vzory, bola by škoda ich nevyužiť:)
Prajem veľa radosti i lásky…
PS: Niekedy je cesta dôležitejšia ako cieľ.
Dobrý deň pani Natália, chcem sa spýtať, dá sa použiť pena na holenie ako zahusťovadlo na mramorovanie hodvábnej šatky? minulo sa mi totiž špeciálne zahusťovadlo z Indie a ostalo mi ešte veľa hodvábnych šatiek, a tiež sa chcem spýtať, mám veľa farieb zn. Kreul,marmorovacie farby,ale žiaľ sú zaschnuté, viete mi prosím poradiť, čím by som ich mohla zriediť? ďakujem a želám Vám veľa kreatívnych dní a radosti s deťmi S pozdravom Jana
Milá Janka, s mramorováním šatiek nemám skúsenosť, ale môžete skúsiť na jednej šatke a budete vidieť…
Kreul asi nie sú vodou riediteľné, tak len nejaké riedidlo. V predajni farby – laky hádam poradia…
Takisto prajem všetko dobré:)