Montessori puzzle sveta zvyčajne deti láka hneď, ako ho na dielničke zbadajú. Hoci majú väčšinou len niečo vyše 3 rokov, so zvedavosťou vyberajú jednotlivé dieliky a chcú sa čo najviac dozvedieť. Možno je to tým, že je iné ako ostatné pomôcky. Veľké, farebné, a predsa jednoduché i prehľadné.
Tento materiál má však oveľa väčší potenciál, ako len prosté vyberanie a vkladanie drevených kontinentov. Stačí pridať napríklad figúrky či kartičky (alebo oboje) a práca s ním sa zmení na veľmi zaujímavú aktivitu. A na takmer nekonečný námet na ďalšie vzdelávanie sa a rozhovory…
Aby sa mi to podarilo, vytiahla som zo šuplíka dlho odkladaný nápad a vyrobila som k svetadielom zaťahovacie vrecúška. V každom z nich sa ukrývajú miniatúry zvieracích obyvateľov daného kontinentu, ku ktorým postupne pribudnú i kartičky. Spárovať živočíchov s ich domovskou pevninou deťom pomôže farebné kódovanie – každé vrecko sa pýši aplikáciou kontinentu z filcu. Spolu sú uložené v košíku, ktorý sa ľahko prenáša a zároveň je zárukou poriadku:).
Vytvorenie látkových „príbytkov“ nie je nič náročné. Postup je podobný ako pri vreckách na eko nakupovanie, akurát v hornej časti sa prešije dvakrát, aby vznikol približne centimetrový tunel, do ktorého sa navlečú šnúrky (kto by potreboval presnejší návod, pokojne sa ozvite). Sieťovaná tkanina umožňuje vidieť, čo sa v nich skrýva. Zaťahovací systém ich zas pomáha zatvoriť tak, aby sa nič nerozsypalo… Tento spôsob uchovávania sa mi osvedčil aj pri iných pomôckach.
Čo sa týka samotnej aktivity, deti môžu zvieratká položiť priamo na zložené puzzle, alebo si dieliky najprv vybrať a potom ich na ne ukladať ako na ostrovy (resp. vedľa nich)… Pokiaľ k materiálu nie sú kontrolné kartičky, vrátiť miniatúry do správneho „domčeka“ im pomôže práve filcová aplikácia – za predpokladu, že sa im zástupcovia živočíšnej ríše „nerozutekajú“ kade-tade:).
Ani o tom nebudú vedieť, ale precvičia si množstvo vecí. Jemnú motoriku pri otváraní sieťovaných príbytkov, mozog poteší priraďovanie i triedenie a túžbu po objavovaní zas uspokojí získanie nových informácií…
Samozrejme, túto inšpiráciu môžete využiť aj pri iných materiáloch a aktivitách. Stačí zapojiť predstavivosť, fantáziu a niekedy aj trochu ručnej práce…
Miesto záveru pridávam ešte tip na podobne milú aktivitu – obrázkové kartičky detí sveta. Sú príťažlivé pre všetky vekové kategórie, pretože zachytávajú deťúrence z rôznych kútov našej Zeme v pre ne typickom oblečení i prostredí. Okrem toho, každá z nich obsahuje aj zmenšenú podobu príslušného svetadielu, ktorá korešponduje s montessori predlohou, takže ich je možné jednoducho priraďovať.
Kartičky som si stiahla už pred niekoľkým rokmi. Pôvodne boli dostupné cez „I believe in Montessori“, tam ich však dnes už nenájdete. Voľne k dispozícii sú však ešte na scribd.com. Po prihlásení sa, ktoré ponúka vstup na 30 dní zdarma, je možné ich získať aj spolu s ďalšími vzdelávacími materiálmi…
Veľa pohody a spokojnosti nielen pri učení…
Dobry vecer, chcela som vas poprosit o informaciu, odkial su zvieratka k tejto aktivite (svetadiely) schleich? dakujem za odpoved.
PS: ste pre mna velkou inspiraciou. aj vas pribeh.
Dakujem vam za to. a tesi ma, som Ludmila :)
Milá Ľudmila,
ďakujem veľmi pekne a takisto ma teší. Miniatúry zvierat sú taký mix, ale väčšina je Schleich.
Prajem všetko dobré:)