Slabikotvorné l, ĺ, r, ŕ

Vhupli sme už do štvrtého ročníka. Priebežne sa naša študentka (m)učila aj počas prázdnin a tak mal návrat k zošitom hladký priebeh. Začiatok školského roka však prináša i opakovanie z predchádzajúcich tried. V rámci osviežovania vedomostí som školáčke urobila jednoduchú pomôcku na slabikotvorné l, ĺ, r, ŕ.

V učebniciach to na prvý pohľad vyzerá ako hrozná teória, ale nie je to také zlé. Keď hlásky zmeníte napríklad na rozprávkové postavy, je to zrazu jasnejšie.

Schválne nedávam presný návod, aký príbeh si vytvoriť. Vaše deti to určite zvládnu aj bez neho. Predstavte si, že slabikotvorné l, ĺ, r, ŕ je, povedzme, kráľovič či nejaká dôležitá mladá slečna, ale aby mohli robiť svoju prácu pre svet, potrebujú mať pri sebe z každej strany rytiera či ochranku. Tú zosobňujú spoluhlásky.

Slabikotvorné l, ĺ, r, ŕ je akoby v ich objatí (akčnejší školáci z toho môžu pokojne urobiť aj zajatie a chytať ich ako zlodejov:).

Pokiaľ jeden člen ochranky či jeden z rytierov chýba a jeho miesto zaujme samohláska, už nejde o slabikotvorné l, ĺ, r, ŕ, ale len o obyčajné spoluhlásky:).

V poučkách nájdete, že keď sa l, ĺ, r, ŕ nachádzajú medzi dvoma spoluhláskamivytvárajú slabiku, hovoríme, že sú slabikotvorné.

Pre lepšie pochopenie si môžete stiahnuť mapu, na ktorej sú tieto pravidlá zrozumiteľne znázornené.

Súbor v pdf nájdete v tomto odkaze: slabikotvorné l, ĺ, r, ŕ mapa

Príspevok bol krátky a rýchly, ale napriek tomu, verím, že aj užitočný:)

Veľa pohodových chvíľ…

 

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *