Začiatok júna bol u nás jahodový. Skoro ráno na deň detí sme sa vybrali na neďalekú farmu nazbierať si voňavé červené plody blížiaceho sa leta. Bolo trochu chladno a šibalka sa zo začiatku skrývala v aute – vlastne už doma ju predstava oberania jahôd moc nelákala. Dlho v ňom ale sama nevydržala a onedlho už oberala aj ona:).
A potom začali jahodové hody. Niečo sme zjedli, niečo rozdali. V rámci gazdovania sme si spravili džem, mrazenú dreň, aj koláčik. Nezabudli sme ani na tvorenie a učenie…
Jahodová dreň je chutné a zdravé osvieženie. Vyskúšali sme ju vyrobiť bez cukru. Zamestnala som i pomocníčku. Najprv sa jej nechcelo – čistenie jahôd, no hotová nuda. Ale nakoniec sa mi ju podarilo presvedčiť a odstopkovali sme ich spolu. Zistila, že vo dvojici to ide rýchlejšie a zábavnejšie. Pomohla mi tiež s mixovaním – najprv nám šťava fŕkala na všetky strany, lebo som hneď nezakryla hrniec takou deravou pokrievkou, ktorú zvyknem na to používať. Keď som to napravila, už išlo všetko hladko. Spoločne sme pridali aj ostatné prísady a potom ochutnávali…
Recept s popisom nájdete tu: http://nataliasollarova.sk/jahodova-dren-2/
Domaškoláčka v rámci učenia tvorila recept. Kuchárska čiapočka pod názvom znamená obtiažnosť – jedna hviezdička, čiže jednoduchá príprava. Presýpacie hodinky informujú o čase – približne 20 minút zaberie výroba a asi 3 hodiny mrazenie…
Vzdelávacie aktivity sme rozšírili aj o pracovný list. Kým študentka písala recept, kreslila som rastlinku Fragaria vesca. Predškolákom alebo deťom v 1. či 2. ročníku pomôže utvrdiť si časti rastlín – úlohou je spojiť pomenovanie s konkrétnou časťou rastliny.
Pracovný list si môžete stiahnuť tu: http://nataliasollarova.sk/wp-content/uploads/2018/05/jahoda-1.pdf
V rámci výtvarnej aktivity sme si urobili radosť „jahodovými“ kamienkami – poslúžiť môžu ako dekorácia alebo milý darček…
Potrebný materiál:
Čisté kamienky odporúčam natrieť najprv základnou bielou farbou. Keď som jeden skúšobne natrela len červenou, bolo ho treba premaľovať viackrát.
Po zaschnutí pridáme vrstvu červenej. Ak treba, natrieme pretrieme ešte raz. Bodky sú maľované zmiešaním zelenej a žltej farby. Stopky-čiapočky možno urobiť dvomi spôsobmi – maľovaním alebo z filcu. Pri maľovaní budú výraznejšie, ak sa vytvorí hrubšia vrstva zelenej farby. Pri ich výrobe z filcu stačí vystrihnúť lístočky a stopku z jedného kusu a nalepiť pomocou tavnej pištole. K jahôdkam sme vytvorili aj lienky:)
Iný deň sme si pochutnali na bezlepkovom jahodovom koláčiku. Postup nájdete tu: http://nataliasollarova.sk/krehky-jahodovy-kolacik/
Nech vám vonia a chutí celé leto – nielen jahodami:)