Slovo asambláž pochádza z francúzštiny a v skutočnosti je to trojrozmerná koláž. Sympatické na nej je, že ju zvládnu deti i výtvarne menej zdatní dospelí. Patrí k umeleckým technikám, na ktorých asi ani nie je čo pokaziť:)
V jedno popoludnie sme si spravili domácu výtvarku a pustili sa do tvorenia. Kým bola dcérka so psom na prechádzke pripravila som scénu – prekutala som všetky poličky a boxy, v ktorých sme mali naškrečkované kadejaké paličky, gombíky, mušle, korálky (všetko odkladám:)…
Potrebný materiál:
Povyberali sme si materiál, ktorý sa nám hodil do našej predstavy a začali s jeho lepením na plátno.
Deti nad 5 rokov zvládnu lepenie s tavnou pištoľou väčšinou bez problémov. Súčasne je to výborné cvičenie na rozvoj jemnej motoriky.
Lepenie pištoľou s horúcim hrotom a zároveň vytváranie obrazu vyžaduje sústredenú pozornosť.
Po nalepení reliéfnych častí prišiel rad na „kolorovanie“. Mne sa obrázky páčili aj bez maľovania, no biele plátno si žiadalo farby. A pre deti je to tá najlepšia časť.
Dcérka sa rozhodla pre viac farieb, a tak maľovala postupne na jednotlivé časti. Ja som chcela dať viac vyniknúť štruktúre povrchu – farby som naniesla rovno na plátno a potom premaľovala štetcom. Akurát som neodhadla množstvo farby:)
Hotové asambláže… Čerstvo natreté:)
Ide naozaj o nenáročnú a pritom dostatočne kreatívnu techniku. U detí rozvíja predstavivosť, manuálnu zručnosť i trpezlivosť. V neposlednom rade sa mi páčilo aj to, že podporuje schopnosť sústredenia a priestorovej orientácie.
A oceníte ju aj ako spôsob na vytvorenie originálneho darčeka pre svojich blízkych…