Nie, nie je to „pigi“ čaj:). Keďže sú dni už chladné, začíname variť „yogiho“. Voňavý, korenistý a sladučký elixír, ktorý zahreje telo i dušu. Jeho príprava si priam až žiada zapojiť aj detské ruky, pretože ponúka pestrú paletu aktivít, čo by bola škoda nevyužiť.
Naša hopsalka dostala prvýkrát takúto príležitosť, keď mala približne 2,5 roka. Postupne som jej predkladala jednu dielčiu činnosť za druhou a tak naberala a dávkovala korenie, strúhala, drvila, ovoniavala i študovala. Ale pekne poporiadku…
Najdôležitejšie suroviny sú v zozname vyznačené tučným písmom. Takže, ak nemáte alebo nezoženiete napríklad kardamóm, nič sa nedeje. Ak je to možné, odporúčam vyhnúť sa vopred mletej forme korenín (okrem škorice), výsledok by bol chudobnejší na vôňu, chuť i prácu…
Užitočné pomôcky:
Postup je vcelku zábavný a pritom nenáročný. Ak máte k dispozícii mažiarik, deti v ňom môžu trochu podrviť aníz, fenikel a klinčeky. Ak idete zapojiť veľmi malé deti, dajte im roztĺcť iba klinčeky. Kardamóm má tvrdšie semienka, takže to bude výzva. Zvyknem na neho ísť opakom rukoväte malej lyžičky (má také okraje, že mi neutečie). Na drviace účely vám však môže poslúžiť i lis na cesnak (pokiaľ nie je ním cítiť).
Podrvenú zmes dáme do hrnca, pridáme celú škoricu, ak máte, aj kúsok vanilkového struku (väčšie deti môžete zasvätiť do vyberania jeho vnútra) a guľôčky ostatných korení. Zázvor očistíme (resp. necháme na pomocníkov, ak to už zvládnu) a zo strúhania opäť urobíme detskú prácu:).
Na rad príde trochu matematiky. Treba odmerať cca 1 liter vody (prípadne ešte 1/4 litra k tomu, ak im to chcete sťažiť:) a dať zovrieť. Horúcu vodu nalejeme do hrnca s korením (dospelý) a necháme povariť aspoň 5-6 minút (asistenti môžu stopovať na hodinkách, alebo s presýpacími hodinami na čistenie zúbkov – ak sú 2- alebo 3- minútové, tak tam bude hneď aj sčítanie či násobilka:).
Po uvarení tú nádhernú vôňu zakryjeme pokrievkou a necháme približne 10 minút lúhovať. Nasleduje precedenie cez sitko (tu je opäť na mieste pomoc dospelého).
Do hotového odvaru môžeme pre intenzívnejší zmyslový zážitok pridať menšiu lyžičku ceylónskej škorice a nechať mierne ochladnúť. Keď bude džbánik teplý už len natoľko, že sa na ňom naše ruky udržia bez pocitu popálenia, je čas pridať med a smotanu.
Potom už len zamiešať, porozlievať do šáločiek a vychutnávať…:)
Posledný krok sa bude možno viackrát opakovať. Aspoň u nás to tak bolo. Keď bola naša asistentka ešte drobec, zaobstarala som jej malý džbánik s ešte menšími šáločkami. Do nich si čajík dokola čapovala…, čo je inak ďalšie skvelé cvičenie na motoriku.
Aktivitu je možné spojiť so spoznávaním korení a premostiť ju tiež s geografiou (pestovanie podľa svetadielov) i históriou (význam korenia v minulosti, objaviteľské plavby, „hodvábna cesta„…). U nás sme strčili nosy aj do encyklopédie a potom som študentke vyrobila pomôcku na rozlišovanie jednotlivých druhov (korenia nalepené tavnou pištoľou na lekárskych paličkách..). To už ale bolo pred viacerými rokmi…:)
Ku knižke sme sa vrátili prednedávnom, aby sme oprášili vedomosti o vanilke (musí sa opeľovať ručne), kardamóme…, ale prečítali sme si zaujímavosti aj o šafrane (najdrahšie korenie sveta) či chilli papričkách… A pritom popíjali hrejivý yogi čaj.
Veľa pohodový chvíľ prajem – nech vám vonia a chutí celá jeseň:)