Na afrických trhoch

Exotické pochúťky nikdy neboli moja šálka kávy. Keď sa však naskytla príležitosť vidieť niektoré z nich naživo – bez toho, aby sme museli letieť na ďalší kontinent, rozhodli sme sa ju využiť. A najspokojnejšia bola naša domškoláčka, ktorá mala z toho zážitok nielen pre maškrtný jazýček. Samozrejme, výlet sme využili aj na vzdelávacie účely a tiež ako námet na výrobu trojzložkových kariet…:).

Stačilo zájsť na africké trhy, ktoré sa konali vo vedľajšom meste:). Hoci ich pravidelne na Slovensku i v Čechách organizuje spoločnosť, ktorá dováža farmárske produkty priamo z Ugandy, prívlastok „africké“ ich celkom nevystihuje. V ponuke bolo totiž viacero druhov ovocia aj z Indonézie.

Počasie nám veľmi neprialo. Bol studený a vlhký januárový deň, všade tlačenica, pri pokladniciach nekonečné rady a výber nebol až taký bohatý – ale ako malá prechádzka svetom tropického ovocia to stálo za to.

Trhovisko bolo vnútri i von a takmer pri každom stánku ponúkali možnosť ochutnávky. Najviac sme sa tešili na dračie ovocie. Naša šibalka zdvorilo požiadala o vzorku a vyslúžila si veľký tmavoružový kúsok. Vyzeralo to krásne. Mňa jeho chuť neočarila, ale moja dcéra sa nad ním rozplývala:). Kúpiť sa nám ho však už nepodarilo – rýchlo sa vypredalo.

A tak sme sa vybrali na skusy aj ku ďalším stolom. Niektoré plody sme sa rozhodli len obdivovať (aj pre vyššiu cenu) a tie, ktoré sme doteraz nepoznali, sme aspoň ochutnávali, pokiaľ to bolo možné.

Zoznámili sme sa tak napríklad s „vlasatým“ ovocím pod názvom rambután. Je podobné liči, len väčšie a kyselkavejšie. Jeho názov vraj v preklade znamená vlasy.

Vyskúšali sme i mangostan – okrúhle tmavé plody, ktoré v sebe skrývajú šťavnaté strúčiky vzhľadom podobné cesnaku, len oveľa chutnejšie. Zaujímavé bolo tiež hadie ovocie. Svoj názov určite získalo vďaka šupinkám na povrchu, ktoré sa naozaj podobali na kožu nejakého plaza. Vnútri sa opäť ukrývali strúčiky, ktoré mali ešte i kôstky a konzistenciou sa blížili skôr ku orieškom. Nechutilo mi ani trochu:)).

Asi najväčšou delikatesou boli „baby“ banány. I keď celkom zelené, mali vynikajúcu chuť. Ponúkali ich tiež sušené a dokonca aj v podobe „čipsov“, čiže chrumkavých pražených plátkov (moje uši boli dlho „pílené“ ako veľmi sú úžasné…:).

Ochutnali sme tiež najväčšie ovocie na svete. Volá sa jackfruit alebo chlebovník. Na trhu predávali kúsky sušené na africkom slnku. Pre mňa opäť nič moc – príliš tvrdé a aromatické – ale najmladšia členka rodiny si ho užívala.

Okrem toho bolo v ponuke mango, avokádo a ananás – len väčšie, krajšie a chutnejšie ako to, čo je dostupné u nás. Sortiment dopĺňali kešu oriešky, koreniny (čerstvá kurkuma, kardamóm a rôzne zmesi), ugandský čierny čaj… Ako milovník čokolády som sa tešila na čerstvé kakaové bôby, tie však tentoraz nepriviezli.

Niekoľko menej známych druhov sme i nakúpili a rozhodli sme sa urobiť ochutnávku deťom na „monte“ dielničke, ktorú sme mali na ďalší deň. Mrzelo nás len, že sme nezohnali spomínané dračie ovocie – to by sa im určite „rátalo“:).

Ovocie sme s deťmi najprv skúmali hmatom a zrakom, krátko sme sa o ňom porozprávali a potom sa mohli pustiť do jeho čistenia. Pomáhal i ocko jedného z detí. Zaujímavé bolo, že do jedenia sa im až tak moc nechcelo:).

Príprava exotického ovocia na montessori spôsob… Vpredu vľavo je rambután podobný liči, vpravo hadie ovocie a vzadu mangostan.

Ako inak, nemohli chýbať ani kartičky:). Spolu predstavujú 11 druhov tropického ovocia.

Spôsob práce s nimi už asi aj poznáte – začíname s kartou, ktorá obsahuje obrázok spolu s názvom (vpravo). Keď sa s nimi dieťa dobre zoznámi, môžu prísť na rad karty len s fotografiou ovocia, ku ktorým sa priraďuje ich pomenovanie napísané na samostatnej kartičke…

Ukážka trojzložkových kariet:

Ideálom je deťom najprv predstaviť ozajstné ovocie – ak nie je možnosť navštíviť podobný trh, vo väčších marketoch už bežne ponúkajú aspoň niektoré z nich. Okrem už známych druhov ako mango, avokádo, (hurmi)kaki, granátové jablko, liči a podobne sú dostupné aj exotickejšie kúsky, napríklad marakuja, pitahaya (dračie ovocie) či karambola… Na čerstvú marakuju sme napríklad natrafili v predajni Lidl a pitahayu sme videli v Kauflande.

 

Koho téma zaujala, ako pdf si ich môže stiahnuť tu: EXOTICKÉ ovocie

Zároveň je to príležitosť prehĺbiť si vedomosti aj o geografii – od kontinentov po jednotlivé krajiny a rozprávať sa o tom, ako tam ľudia žijú…

Ak sa aj vo vašom bydlisku objaví niečo podobné, určite si to nenechajte ujsť. Ku nám prišla informácia cez facebook, alebo len hľadajte zmienku o afrických trhoch.

S chuťou do objavovania:)

 

 

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *