Obliekanie a prezliekanie je jednou z obľúbených detských hier. Spomínate si ešte na vystrihovačky – dámy z kartónu a ich papierový šatník? Ich nevýhodou bolo, že oblečenie na postavách zle držalo, krátka životnosť a tiež, keď pri strihaní „ušli“ nožnice… Stále je to však aktivita, ktorá baví nielen dievčatá. A ak zmeníme materiál, z ktorého sú vyrobené na filc, bude takmer nezničiteľná.
Keď som pred pár rokmi v rámci nadstavbovej maturitnej práce dostala za úlohu pripraviť škôlkársku edukačnú pomôcku na tému počasie a oblečenie, pomyslela som si práve na filcové bábiky. Navrhla som teda postavy, odevy i symboly leta a zimy – a pustila sa do výroby.
Materiál:
Práca je to ozaj nenáročná. Šablóny stačí obkresliť na filcovú látku a vystrihnúť. Môžete si načrtnúť vlastné alebo skúsiť ako predlohu použiť hotové papierové vystrihovačky. Prípadne – tretia možnosť je stiahnuť si moje návrhy:)
Šablónu na postavy vo formáte pdf nájdete tu: postavy
Predloha postavy je základ – podľa nej si viete ľahko vyrobiť oblečenie na mieru. Stačí si obkresliť obrysy a dotvoriť detaily oblečenia. Alebo takisto môžete použiť hotové „kúsky“ – z dlhých nohavíc si jednoducho urobíte krátke, z bundy nátelník či mikinu…
Oblečenie v pdf formáte: oblečenie
Stačí stiahnuť a vytlačiť – odporúčam na tvrdší papier, ak to vaša tlačiareň zvládne, aby sa vám potom lepšie obkresľovalo na filc. Ide to aj s obyčajnou ceruzkou (radšej mäkkšou) prípadne fixkou na textil.
Postavičky budú pre deti atraktívnejšie, pokiaľ budú mať vlasy a keď budú rezprezentovať dievčenský i chlapčenský svet…
Ak nemáte možnosť niektoré diely poprešívať, je možné ich aj lepiť.
Symboly počasia dodajú aktivite vzdelávací rozmer. Slnko predstavuje leto, čiže horúce počasie a oblak s vločkou zas zimu…
Deti si potom môžu zvoliť počasie a podľa toho vybrať vhodné oblečenie… Vďaka tomu, že filc má drsnejší povrch, jednotlivé diely na sebe dobre držia.
Vplyv živlov je však možné nahradiť napríklad aj spoločenskou príležitosťou – svadba či ples by sa určite stretli s nadšením…
Aktivitka je vhodná pre deti od 3 rokov, ale vyhrajú sa s ňou ešte i školáci.
Na oblečenie je vhodné nájsť nejakú peknú krabičku alebo truhličku, ktorá bude slúžiť ako „skriňa“.
Zaradila som ju medzi „hračky“ aj do Montessori centra, kde si ju na „dielničkách“ často vyberajú nielen dievčatá, ale rovnako chlapci.
V rámci vzdelávania je hru možné spojiť s jazykovou lekciou (primerane veku a schopnostiam dieťaťa) – pomenovať jednotlivé časti oblečenia, určiť na aké písmeno sa začínajú a končia, vytlieskať slabiky či klásť otázky, ktoré navádzajú na kritické myslenie…
Viem si tiež predstaviť, že by to bol pekný darček pre dieťa v rámci rodiny – napríklad od maminy, starej mamy alebo tety… Netreba k tomu až tak veľa a myslím, že úspech bude zaručený.
Krásne tvorivé chvíle:)