Možno aj ku vám chodieva „návšteva“, ktorej sa nie je ľahké zbaviť – my sme ju nazvali machuľka fliačiková. Sadne na tričko či nohavice, a nechce sa jej odísť. Svetlé oblečenie je u nás ako pozvánka, ktorej veru ťažko odolá… Niektoré takto ponavštevované kúsky sme sa rozhodli skrášliť (rozumej zachrániť). Zvolili sme dva spôsoby – maľovanie fixkami na textil a látkové aplikácie. Prvý bude baviť najmä deti, ten druhý zas tvorivé maminy…:)
1. Kresba fixkami na textil
Materiál:
Hoci je postup veľmi jednoduchý odporúčam si techniku najprv vyskúšať na kúsku látky, aby ste zistili, ako budú farby pracovať.
Naša skrášľovateľka si na staršiu vreckovku nakreslila jednoduchý vzor – najprv bodkovaním. Podobnú aktivitu sme robili pár rokov dozadu, takže nám ako vzor poslúžil aj už dávnejšie vyzdobený plienkový štvorček.
Potom na obrázok nastriekala alkohol v spreji a sledovala, ako sa farby začali rozpíjať.
Pridala ďalší obrázok (nejaký špeciálny znak:). Tento raz použila kvapátko a vrátila sa s ním aj k prvému vzoru. To sa nám veru zapáčilo viac, pretože výsledok bolo rýchlejšie vidieť.
Na vreckovke pribudli štyri výtvory. Pri tom poslednom sme vyskúšali látku dostať do vzduchu – aby sa nedotýkala tácky. Upevnili sme ju na okrúhlu dózu gumičkou. Zdalo sa nám, že farby sa rozpíjali oveľa krajšie a rovnomernejšie do strán.
Následne sme prešli na ozajstné dekorovanie textilu. Vybrali sme dve tričká – jedno fľakaté viac, druhé menej:)
Do vnútra trička sme vložili podložku – použili sme polovice „termo polystyrénu“ (do čoho dávajú obed, keď si objednáte cez donáškovú službu), ktoré som už doma skladovala veľmi dlho (prišli ku nám s nejakými známymi)… Poslúži vám čokoľvek, čo spôsobí, že sa vrchná a spodná vrstva trička nebudú dotýkať – inak by vám vzor presiakol aj na zadnú časť.
Potom sme zopakovali už známy postup – nakreslenie obrázku (bodky, čiarky, hviezdičky, kvetiny, súvislé ťahy…) a kvapkanie alkoholu.
Táto technika je vhodná skôr na menšie plochy látky (teda, ak nevlastníte pálenicu:). Pre deti je prínosná tým, že si samé skrášlia oblečenie, ktoré potom môžu aj nosiť. Určite ich však bude fascinovať i správanie farieb po nakvapkaní alkoholu a možno si budú klásť otázky, prečo sa rozpíjajú smerom von a ako sa medzi sebou prelínajú, miešajú…
Celkom isto budú chcieť tých obrázkov vytvoriť viac, až kým svoju potrebu objavovania a skúmania nenasýtia…
A vy im to môžete jednoduchým spôsobom dopriať.
Hotové kúsky nechajte vyschnúť (aj s podložkou) a dajte oprať bežným spôsobom.
2. Textilné aplikácie
Bolo raz jedno veľmi fľakaté tričko. Ani do kategórie „na doma“ ho už nešlo zaradiť. A tak mi poslúžilo ako pokusná ovečka – celú prednú stranu som poprešívala rôznymi kúskami látok, aby som ho premaskovala…
Materiál:
Opäť to nie je žiadna náročná práca. Pripravené kúsky látok som si rozložila na tričko.
Skúsila som niekoľko možností, pretože som potrebovala prekryť celú prednú časť. Potom som aplikácie prišpendlila v tom poradí, v akom mali byť postupne prišívané – tj. najprv podkladové a na ne postupne ďalšie, ktoré som mala zatiaľ pripravené bokom.
Zistila som, že hladké „hodvábne“ stužky sú potvory, pretože sa vlnia. Najlepšie sa učí na vlastných chybách, ale niekedy sa to dá aj od ostatných – preto vám to spomínam:).
Postupne som poobšívala všetky aplikácie – bolo ich neúrekom…
S výsledkom som nebola veľmi spokojná, ale ani nespokojná. Nášivky splnili účel – tričko je opäť nositeľné a niečo nové som sa pritom i naučila. A okrem toho ma to bavilo…
Krásne machuľky aj vám:)