BAZOVÝ SIRUP
Baza v záhrade rozvoniavala tak omamne, že nás to opäť zlákalo na sirup.
U nás je to práca vo výškach. Krík rastie v skutočnosti u susedov, ale veľkoryso sa nakláňa i ku nám - na kvety však dočiahneme len z rebríka.
Tento rok mi s ich zberom pomohla aj 8-ročná dcéra. Mala z toho zážitok - z rebríka ako na rozhľadni odstrihávala kvety nožnicami. Keďže na stonkách bolo dosť vošiek po chvíli sa ozývali jej nadšené výkriky - \"Aha mami, sú tu aj lienky, chcem vidieť, ako žerú vošky...\".
Suroviny:
- rozkvitnuté bazové kvety (u nás ich nepočítame, dáme podľa veľkosti hrnca:)
- 2 litre prevarenej vody
- 2 kg surový (hnedý) trstinový cukor
- 50-60g kyselina askorbová v práškovej forme (nie citrónová) - tj. vitamín C (napr. DM drogerie)
- limetka, citrón (alebo len citróny - 2ks)
Postup:
Za slnečného dopoludnia sme nazbierali kvety. Kvety by mali byť čisté, nezavoškované. Ak to inak nejde, treba ich opláchnuť vo vode a napadnuté časti odstrániť. Čas na zber je ideálne do cca 11-tej hodiny.
Kytičky som postupne vkladala do ešte mierne teplej prevarenej vody a pritom som ich prezerala a čistila. Kvetov som dala toľko, aby ich bol plný hrniec, tj. zarovno s hladinou vody. Ak sa dá, je fajn ich niečím vhodným zaťažiť - použila som na to polodrahokamy, ktoré som mala po ruke (krištáľ, citrín, ruženín, ametyst...). Bol to spontánny nápad, takže určite to nie je potrebná ingrediencia ani žiadna mágia:). Proste sa mi páčilo.
Ku kvetom som pridala dôkladne umytú a očistenú limetku a citrón - nakrájané na kolieska.
Nechala som macerovať približne 30 hodín.
Výluh mal krásnu zlatistú farbu a bazovú vôňu. Precedila som ho, kvety a citrusy som rukou vyžmýkala, aby som získala, čo najviac tekutiny. Potom som ešte precedila cez husté sitko resp. cez gázu.
Do tekutého základu pre sirup som pridala trstinový cukor. V tomto prípade sa môže zdať byť nevýhodou jeho farba, lebo roztok sa zmenil zo zlatistej na jantárovo-hnedú. Nám to nevadilo.
Budúci sirup som nechala zahrievať na platni približne 1-2 hodiny - tak, aby bol hrniec horúci na dotyk, ale tekutina nevrela.
Krátko po ukončení tepelnej úpravy som pridala vitamín C (kyselinu askorbovú).
Medzitým som si pripravila fľaše a poháre - pred každým \"džemovaním\" ich riadne vyumývam a zalejem vriacou vodou, aby sa vydezinfikovali. Rovnako i vrchnáky.
Hotový sirup som preliala do nádob a uzatvorila. Zvyknem ho potom ešte zabaliť do deky a nechať dôjsť.
Chutí skvelo:)
Zistila som, že má i celkom slušnú životnosť - otvorený sirup sa mi vôbec nepokazil, aj keď som ho nemala v chladničke...
Na zdravie:)