Obojstranné zaťahovacie vrecko

Obojstranné zaťahovacie vrecká som obdivovala už dlhšie. A keď nám v Montessori centre pribudla aj „miniškôločka“, prišiel ich čas. Keďže nemáme priestor na skrinky, na odkladanie náhradných vecí na oblečenie som deťom ušila bavlnené vrecká – a aby aj niečo vydržali, rozhodla som sa pre obojstranné prevedenie. Ak by sa vám tiež také hodili alebo len cítite niečo ako náhlu „magnetickú príťažlivosť“:), v článku nájdete návod na ich výrobu. Nie je to náročné, len treba vedieť, ako na to…

Materiál a pomôcky:

  • kontrastné bavlnené látky – v 2 až 3 farbách/vzoroch (na vnútorné/vonkajšie vrecko a na tunel) = 2 rôzne obdĺžniky cca 65x30cm, 2 razy rovnaké pásy 6x30cm + prídavky po okrajoch
  • hrubšia bavlnená šnúrka – cca 1,5 m až 1,6 m na 1 vrecko
  • koženka na aplikácie – resp. vlizelín na spevnenie (nemusí byť)
  • šijací stroj, nite, nožnice, pravítko, ceruzka alebo fixka na textil, žehlička

Postup:

Ako šablóna mi poslúžila Montessori tabuľka na násobenie:), ktorá ma rozmer cca 29,5 cm x 30 cm. Navrch som pridala ešte po 3 centimetre, takže celkovo mi vznikol obdĺžnik s rozmermi 65 cm x 30 cm (tu treba ešte pridať cca 0,5 cm na bočné okraje na prešitie).

Obdĺžniky som preložila na polovicu – vzorom dovnútra. Na tunel sú potrebné dva pásy cca 6x30cm (+ cca 0,5 cm až 1 cm po stranách). Použila som zvyšky krémovej ikea látky, ktorá je hrubšia a pevnejšia ako klasická bavlnená metráž, aby niečo vydržali.

Pásy na tunel som na bokoch preložila, prežehlila a dôkladne 2-3x prešila, aby odolali pohybu zaťahovacej šnúrky.

Na budúce vonkajšie vrecko som našila koženkovú aplikáciu (na koženku som nakreslila a vystrihla kocúrika, srdiečko, autíčko, obláčik, tulipán a potom prišila…). Aplikácia nie je nutná – pridala som ju len preto, aby si deti vrecká medzi sebou ľahšie rozlíšili, resp. môžete ju nahradiť aj jednoduchou výšivkou – vtedy však treba látku podžehliť vlizelínom, aby ju nite neťahali.

Budúce vrecká som zašpendlila a prešila po bočných okrajoch (vrch zostáva voľný). POZOR, na vnútornom vrecku (tyrkysová) treba nechať cca 10 cm bez prešitia – na obrázku je táto časť znázornená fixkou na ľavom boku.

„Na krásu“ som pridala na vonkajšie vrecko kúsok farebnej stužky – vidno ju v strede fotografie pripevnenú čiernym špendlíkom (stužka smeruje miestom preloženia dovnútra sivého vrecka).

Vonkajšie vrecko po prešití prevrátime, vnútorné necháme tak, ako je (na obrázku vidno neprešitú časť).

Pásy na tunel preložíme pozdĺžne na polovicu, môžeme i prežehliť a našpendlíme na vrch vonkajšieho vrecka. Miesto, kde sa pás na tunel roztvára, bude smerovať dohora (viď obrázok).

Takto pripevníme obidva pásy zarovno s okrajom vonkajšieho vrecka.

Teraz vonkajšie (šedé) vrecko s našpendlenými tunelmi vsunieme do vnútorného (tyrkysového vrecka).

Všetky vrstvy spolu spojíme špendlíkmi.

Prešijeme na mašine pevným stehom po obvode.

Nakoniec prichádza „k slovu“ nezapošitá časť vnútorného vrecka – cez ňu vytiahneme vonkajšie vrecko a prevrátime.

„Deravý“ úsek teraz môžeme zašiť – buď ručne alebo strojovo, tesne popri okraji. Voľné časti zahneme dovnútra, môžeme si pomôcť žehličkou alebo špendlíkmi.

A je takmer hotovo. Vnútorné vrecko teraz pretočíme do vonkajšieho a pripravíme si dve šnúrky cca 80 cm dlhé.

Pomocou zatváracieho špendlíka navlečieme najprv jednu šnúrku a na koncoch zauzlujeme. Potom pridáme aj druhú – ale navliekať začneme na opačnej strane…

Tamtadá! Skúška vreciek na vešiačiku…:)

Deťom sa do vreciek zmestí náhradná bielizeň, papučky či hračka…

Pre takéto vrecká sa určite nájde veľa úloh. Môžu byť pre deti do školy, pre vás na rôzne drobnosti, alebo tiež ako obal na darčeky (aj vianočné)… Ušiť sa môžu v rôznych veľkostiach, farbách, vzoroch. Verím, že ani jedno by dlho nezostalo prázdne:)

Nech vám ide práca od ruky:)

Natália Sollárová
Som kreatívna žena mnohých záujmov i skúseností. Dnes to všetko prepájam a inšpirujem k životu, v ktorom rodič nie je obeťou, ale uvedomelým aktívnym človekom, ktorý vie, aký je jeho cieľ a kráča za ním spôsobom rešpektujúcim seba i dieťa. Mám prax poradkyne pri dojčení, lektorky viazania bábätiek do šatky, učiteľky v Montessori škôlke i lektorky v Montessori centre, niekoľkoročnom domácom vzdelávaní svojho dieťaťa (homeschoolingu) i redaktorky v novinách... Môj príbeh nájdete tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *